Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 17 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Ol 827/22
Organ zobowiązany jest ocenić orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego kompleksowo i wnikliwie, a nie tylko formalnie. Zobligowany jest zatem wziąć pod uwagę potrzeby dziecka wskazane w przedmiotowym orzeczeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, a wręcz niezbędnym jest zwrócenie się przez organ do dyrektora zespołu zzkolno-przedszkolnego, tak aby ten mógł się wypowiedzieć co do możliwości spełnienia przez tą placówkę edukacyjną wszystkich zaleceń wskazanych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego syna skarżącej. Organ powinien również uwzględnić opinię wychowawcy o podopiecznym skarżącej i również ją wziąć pod uwagę przy ponownym rozstrzyganiu sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Chybicki Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 17 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi M. K. na czynność Burmistrza Miasta i Gminy R. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu kosztów przewozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły 1/ stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności; 2/ zasądza od Burmistrza Miasta i Gminy R. na rzecz skarżącej M. K. kwotę 200 zł (dwieście złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 11 października 2022 r. M. K. ("skarżąca", "strona") zwróciła się do Urzędu Miasta i Gminy z wnioskiem o zwrot kosztów przewozu jej dziecka J. K. (dalej jako: "syn skarżącej", "podopieczny"), którego dowozi własnym środkiem transportu z miejsca zamieszkania w A do Społecznej Szkoły Podstawowej [...]. Do wniosku strona załączyła orzeczenie Nr [...] o potrzebie kształcenia specjalnego syna skarżącej, wydane przez Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
W odpowiedzi Burmistrz Miasta i Gminy (organ) w piśmie z 12 października 2022 r. wskazał, że według obowiązujących przepisów obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127 ustawy Prawo oświatowe, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej. Podniósł przy tym, że w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego syna skarżącej zalecane jest kształcenie specjalne w szkole podstawowej ogólnodostępnej. W zaleceniach wymienione są zajęcia z logopedą, zajęcia rewalidacyjne, nauczyciel współorganizujący kształcenie, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Wszystkie te warunki w ocenie organu jest w stanie spełnić Zespół Szkolno-Przedszkolny w A, czyli szkoła usytuowana najbliżej miejsca zamieszkania skarżącej. Podkreślono, że Gmina zapewnia bezpłatny dowóz autobusami szkolnymi dla wszystkich dzieci z terenu Gminy A uczęszczających do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w A.