Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Zwrot kosztów transportu uczniów niepełnosprawnych do szkoły - Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 marca 2024 r., sygn. IV SA/Po 25/24

Przy ustalaniu placówki "najbliższej" bierze się pod uwagę najbliżej położoną placówkę, która jest w stanie zapewnić realizację wszystkich zaleceń zawartych w danym orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, a nie taką, która zapewni to w najlepszych warunkach. 

Teza od Redakcji

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Świerczak(spr.) Sędzia WSA Wojciech Rowiński Asesor sądowy WSA Jacek Rejman po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 marca 2024 r. sprawy ze skargi A. Ż. na czynność Burmistrza Miasta z dnia 16 listopada 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu kosztów dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły 1. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności; 2. zasądza od Burmistrza Miasta na rzecz A. Ż. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

A. Ż. (dalej również: "skarżąca") pismem z dnia 26 października 2023 r. (data wpływu do urzędu 3 listopada 2023 r.) wniosła do Burmistrza Miasta o zwrot kosztów dowozu córki - A. Ś., ur. [...] do Szkoły Podstawowej w K. w roku szkolnym [...].

Do wniosku załączono orzeczenie Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w W. z dnia 18 sierpnia 2022 r., nr [...] o potrzebie kształcenia specjalnego A. Ś. w związku z diagnozą [...]. Ponadto wskazano, że skarżąca wraz z córką mieszkają w K. .

W odpowiedzi na wniosek organ pismem z dnia 16 listopada 2023 r. wskazał, że kwestię dowozu uczniów niepełnosprawnych do szkół reguluje art. 39 ust. 4 pkt 1 i art. 39a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 900 ze zm., dalej: "Prawo oświatowe") zgodnie z którym obowiązkiem gminy jest: zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127 ww. ustawy, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między burmistrzem a rodzicami, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00