Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Łd 716/22
Budowlane prawo
Dnia 20 stycznia 2023 roku . Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Mikołajczyk Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska Asesor WSA Tomasz Furmanek (spr.) na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 stycznia 2023 roku sprawy ze skargi T. B. na postanowienie Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łodzi z dnia 20 czerwca 2022 r. nr 97/2022 znak: WOP.7722.505.2022.LZ w przedmiocie nałożenia obowiązku usunięcia nieprawidłowości w przedłożonych dokumentach legalizacyjnych oddala skargę. MR
Uzasadnienie
II SA/Łd 716/22
UZASADNIENIE
Zaskarżonym postanowieniem z 20 czerwca 2022 r. Łódzki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opocznie z dnia 11 maja 2022 r. nakładające na T. B. (dalej: strona, skarżący) obowiązek usunięcia nieprawidłowości w przedłożonych dokumentach legalizacyjnych dotyczących budowy budynku mieszkalnego.
W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia wyjaśniono, ze w dniu 20.04.2021 r. do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opocznie wpłynęło pismo zgłaszające popełnienie samowoli budowlanej na działce nr [...] w miejscowości K. [...], gm. O. .
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Opocznie przeprowadził kontrolę legalności robót budowlanych przy budynku mieszkalnym na ww. nieruchomości. W trakcie czynności kontrolnych ustalono, że "na działce istnieje budynek mieszkalny o wymiarach 15,65 m x 8,35 m, wysokość odpowiednio od 3,00 m do 4,22 m. Budynek usytuowany w odległości 19,80 m od krawędzi jezdni. Na dzień kontroli budynek murowany, ocieplony, otynkowany. Dach jednospadowy, krokwiowy, pokryty blacha trapezową. Przy dachu zamontowane rynny i rury spustowe. Odprowadzanie wód opadowych na teren działki właścicieli. Obiekt wyposażony w urządzenia wod.-kan., elektryczne. Do budynku doprowadzone przyłącze wodociągowe, energetyczne. Brak podłączenia do kanalizacji, brak zbiornika na nieczystości ciekłe. T. B. (spadkobierca po E. B.) oświadczył, że roboty budowlane przy budynku rozpoczął we wrześniu 2020 r. - wykonano więźbę dachowa wraz z pokryciem blachą trapezową, zamurowano w ścianie zewnętrznej od strony wschodniej cześć drzwi w ten sposób, że zostało szersze okno, wstawiono w ścianie szczytowej okno od strony południowej o wymiarach 0,50 m x 0,70 m. Wykonano ocieplenie budynku styropianem 15 cm. Wymieniono stolarkę okienna i drzwiową. Przy dachu zamontowane rynny i rury spustowe. Doprowadzono do budynku przyłącze wody w kwietniu 2021 r. Do dnia dzisiejszego nie posiada zbiornika na nieczystości ciekłe. Na powyższe roboty skarżący nie uzyskał pozwolenia na budowę ani nie dokonał zgłoszenia do Starostwa Powiatowego w Opocznie. Obecni na kontroli współwłaściciele działki oświadczają, że przedmiotowy budynek został wybudowany przez J. B. zam. K. w latach 1975-1978. Nie posiadają żadnych dokumentów dotyczących legalności wybudowania. P. T. oświadcza, iż budynek wybudowano jako gospodarczo-inwentarsko-mieszkalny i użytkowany tak do roku 1994 tj. do śmierci właściciela. Od 1994 r. budynek wykorzystywany tylko w części mieszkalnej w sezonie letnim. Budynek sukcesywnie niszczał, zawalił się dach na budynku. Pozostali współwłaściciele obecni przy czynnościach kontrolnych stwierdzają, że nie wyrażali zgody i nie byli inwestorami robót prowadzonych przy budynku w 2020-2021r." Załączniki do protokołu stanowi dokumentacja fotograficzna oraz szkic sytuacyjny budynku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right