Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 stycznia 2023 r., sygn. III SA/Kr 596/22

Inspekcja sanitarna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko Sędzia WSA Katarzyna Marasek-Zybura po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 18 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi D. D. na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 27 stycznia 2022 r., znak NP.9081.2.45.2021 w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; 2. zasądza od Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rzecz adwokat A. K. kwotę 240 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, podwyższoną o stawkę podatku od towarów i usług przewidzianą dla tego rodzaju czynności w przepisach o podatku od towarów i usług, obowiązującą w dniu orzekania o tych opłatach.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi D. D. (dalej: "skarżąca") wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie jest decyzją Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (dalej: "MPWIS") z 27 stycznia 2022 r. (znak NP.9081.2.45.2021) utrzymująca w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie (dalej: "PPIS") z 2 listopada 2021 r. (nr 0131/2021, znak: HP-9081-1-301/21), którą orzeczono o braku podstaw do stwierdzenia u skarżącej choroby zawodowej w postaci zespołu cieśni w obrębie nadgarstka.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

1.

Postępowanie w sprawie stwierdzenia u skarżącej choroby zawodowej w postaci zespołu cieśni w obrębie nadgarstka zostało wszczęte przez MPWIS z urzędu w dniu 31 lipca 2016 r. Wskazany organ przyjął, iż jest właściwy do rozpoznania tej sprawy, jako organ I instancji, z uwagi na obowiązujący wówczas art. 12 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Przepis ten wyznaczał właściwość wojewódzkiego inspektora sanitarnego w stosunku do podmiotów dla których powiat był organem założycielskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00