Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 grudnia 2022 r., sygn. IV SA/Wr 219/22

Kombatanci

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca) Asesor WSA Marta Pająkiewicz-Kremis Protokolant: Iga Nowik po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 8 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi J. T. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego J. T. kwotę 100 (słownie: sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił J. T. potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Jak wynikało z akt sprawy Skarżący w dniu 19 listopada 2021 r. złożył wniosek o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych na podstawie ustawy z dnia 20 marca 2015r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1255 ze zm., dalej: ustawa).

W toku postępowania Skarżący przedstawił decyzję Prezesa IPN z dnia 4 października 2021 r. stwierdzającą, że nie był pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa oraz, że w archiwach Instytutu nie zachowały się dokumenty wytworzone przez Stronę lub przy jej udziale w ramach czynności wykonywanych przez nią w charakterze tajnego informatora lub pełnomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez organy bezpieczeństwa państwa.

W treści wniosku Skarżący wywodził, że był zaangażowany w działalność opozycyjną w Hucie Miedzi G., konsekwencją podejmowanych działań miała być negatywna opinia komendanta Milicji Obywatelskiej, która spowodowała, że Skarżący miał trafić do karnej jednostki w okolicach D. Po roku pobytu w jednostce Skarżący kolejny rok służby przepracował w Kopalni Węgla Kamiennego P. w T. (KWK P.). W 1981 r. miał brać udział w strajku na terenie KWK P. Wskazał, że z uwagi na aktywność polityczną miał być szykanowany w pracy poprzez brak podwyżek i awansów. Wskazał także, że w przeszłości działał z Panem K. (Posłem na Sejm RP). Przedłożył oświadczenie A. K. - obecnego Przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" przy Hucie G., w którym potwierdza on, że Skarżący brał udział w akcjach protestacyjnych i strajkowych przez miał być szykanowany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00