Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Łd 782/22

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agata Sobieszek-Krzywicka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Asesor WSA Tomasz Furmanek po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi J. B. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 19 lipca 2022 r. nr SKO.4150.279.2022 w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 10 czerwca 2022 r., nr DPRG-UA.IX.421.2022; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi na rzecz skarżącego J. B. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. dc

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 19 lipca 2022r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 oraz art. 61a ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2021r., poz. 735), zwanej k.p.a., utrzymało w mocy postanowienie Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 10 czerwca 2022r. nr DPRG-UA.IX.421.2022 odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie do 3 budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz z urządzeniami budowlanymi, przewidzianej do realizacji przy ul. [...] w Ł., na fragmencie działki nr [...] w obrębie [...].

W uzasadnieniu tego postanowienia organ II instancji po analizę art. 61a § 1 k.p.a. wskazał, że w ocenie organu I instancji w przedmiotowej sprawie przeszkodę do wszczęcia postępowania stanowi fakt, że wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy objęto jedynie część działki ewidencyjnej. Kolegium dodało przy tym, że odwołując się do orzecznictwa sądowoadministracyjnego organ I instancji wskazał, że jedną z zasad, które rządzą postępowaniem w sprawie warunków zabudowy jest zasada ustalania warunków zabudowy w odniesieniu do działki objętej wnioskiem rozumianej jako całość, nie zaś jedynie tej części, która w wyniku realizacji inwestycji będzie faktycznie zabudowana. Celem postępowania jest bowiem ocena, czy dana działka może zostać zabudowana w sposób odpowiadający zamierzeniom inwestora. Ponadto organ I instancji wyjaśnił, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla fragmentu działki ewidencyjnej w szczególności nie może prowadzić do pominięcia konieczności uprzedniego uzyskania przez inwestora decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej inwestycji. W rozpatrywanej sprawie jest to o tyle istotne, że całkowita powierzchnia działki nr [...], której fragment został objęty wnioskiem, wynosi 5.8758 ha, a zatem zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 55 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019r., poz. 1839 z późn. zmianami), planowana na niej inwestycja może się zaliczać do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Zgodnie z art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2022r., poz. 1029), dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko wymagane jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00