Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Gd 427/22

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Sałek-Gałązka po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2022 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi W.S na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 21 marca 2022 r. nr SKO Gd/5021/21 w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

W. S., reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z 21 marca 2022 r. utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Gdyni z 4 sierpnia 2021 r. w przedmiocie warunków zabudowy.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z 4 sierpnia 2021 r. Prezydent Miasta Gdyni, po rozpatrzeniu wniosku A. K., w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego na działce nr [..] obręb [...] przy ul. R. w G., ustalił warunki zabudowy dla tej inwestycji.

Po rozpoznaniu wniesionego odwołania, decyzją z 21 marca 2022 r. Kolegium utrzymało w mocy decyzję organu I instancji, w uzasadnieniu wskazując, że planowana inwestycja spełnia wymogi określone w art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.), gdyż z załączonej do akt sprawy analizy wynika, że w obszarze analizowanym, dominującą funkcją zabudowy jest mieszkalnictwo jednorodzinne i wielorodzinne, co przesądza o zgodności funkcji zabudowy planowanej z funkcją zastaną. W obszarze analizowanym na działkach zlokalizowanych wzdłuż ulic R., W., K. i P. wyszczególnionych w tabeli analizy w kilkudziesięciu pozycjach występuje głównie zabudowa mieszkaniowa, której średnie wielkości poszczególnych parametrów i gabarytów kształtują się na poziomie stanowiącym odniesienie dla nowej inwestycji. W związku z powyższym, mając na uwadze, że obowiązująca linia zabudowy występuje na przedłużeniu linii zabudowy budynków sąsiednich przy ul. R. [...] i [...] tj. 7 m od krawędzi jezdni ul. R. - kolejno określono obowiązującą linię zabudowy, wyznaczając tę linię zabudowy od ul. W. na przedłużeniu linii zabudowy budynków sąsiednich położonych w odległości min. 6 m od krawędzi jezdni ul. W.; wskaźnik powierzchni zabudowy dla planowanej inwestycji określono w stosunku do powierzchni działki na poziomie średnim wynoszącym 0,32; szerokość elewacji frontowej dla planowanego budynku wolnostojącego wyznaczono na podstawie średniej szerokości elewacji budynków wolnostojących wynoszącej 11,1 m. W oparciu o wyjaśnienia autora analizy z których wynika, że w obszarze analizowanym występują różne rodzaje zabudowy tj. budynki wolnostojące w zabudowie bliźniaczej a także szeregowej, których szerokości elewacji frontowych są zróżnicowane i wynikają z szerokości tych działek, na których są usytuowane wynoszą od 7,7 m do 14 m - organ I instancji w pkt. 3 lit. d wydanej decyzji przyjął, że parametr ten wynosi 13,7 m z tolerancją do 20%. Organ I instancji wyjaśnił w uzasadnieniu tak przyjętego stanowiska, że szerokość elewacji frontowej wyznaczona została na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia, zgodnie z którym dopuszcza się wyznaczenie innej szerokości elewacji frontowej jeżeli wynika to z analizy o której mowa w § 3 ust. 1. Dalej w oparciu o wyniki analizy przyjęto, że wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej wynosi od 7,5 do 9,0 m od istniejącego poziomu terenu przy wejściu do budynku, a więc zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia który stanowi, że wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki ustala się dla nowej zabudowy jako przedłużenie tych krawędzi odpowiednio do istniejącej zabudowy na działkach sąsiednich; geometria dachu- dach płaski; wskaźnik powierzchni biologicznie czynnych min. 30% powierzchni działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00