Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 1 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Bk 690/22

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie sędzia WSA Grzegorz Dudar (spr.), sędzia WSA Elżbieta Lemańska, Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 1 grudnia 2022 r. sprawy ze skarg P. Sp. z o.o. w W. i M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] sierpnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. oddala skargę M. P.; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz strony skarżącej P. Sp. z o.o. w Warszawie kwotę 500,00 (słownie: pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] lutego 2022 r. P. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej powoływana jako: spółka) zwróciła się do Wójta Gminy G. (dalej powoływany także jako: organ pierwszej instancji, Wójt) o ustalenie warunków zabudowy dla budowy elektrowni fotowoltaicznej wraz z infrastrukturą techniczną na działce nr [...], w ob. O., gm. G.

We wniosku wskazano, że powierzchnia inwestycji wyniesie 2,5 ha. Łączną moc elektrowni fotowoltaicznej określono do 1,0 MW. Wskazano, że inwestycja składać się będzie z paneli fotowoltaicznych współpracujących z inwerterami prądu, które umożliwią przetworzenie wytworzonego przez panele prądu stałego na prąd zmienny. Wyprodukowana energia elektryczna miałaby być dostarczana do sieci energetycznej za pośrednictwem kontenerowych stacji transformatorowych 1 szt. i przyłączy energetycznych z liniami kablowymi. We wniosku wskazuje się też, że panele będą montowane na wolnostojących, aluminiowych lub stalowych, stałych lub ruchomych stelażach o konstrukcji szkieletowej i wysokości do 5 m n.p.t., zakotwiczonych bezpośrednio w istniejącym podłożu gruntowym. Zespół urządzeń miałby zostać otoczony siatką ogrodzeniową, zamontowaną na słupkach o wysokości do 2,2 m z zachowaniem przynajmniej 20 cm odstępu dolnej krawędzi od podłoża. Przewidziano zaopatrzenie elektrowni w system monitoringu. W inwestycji przewidziano również poprowadzenie niezbędnych systemów komunikacyjnych w zależności od dostępności światłowodów, urządzenia komunikacyjne oparte o sieć komórkową wraz z antenami wzmacniającymi sygnał. Wskazano również, że inwestycja nie wymaga budowy zaplecza socjalnego ani infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00