Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 listopada 2022 r., sygn. II SA/Wr 369/22

Geodezja i kartografia

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Władysław Kulon (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Adam Habuda Sędzia WSA Wojciech Śnieżyński Protokolant: sekretarz sądowy Aneta Januszkiewicz po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 listopada 2022 r. sprawy ze skargi J.S. na decyzję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego we Wrocławiu z dnia 30 marca 2022 r., nr GK-ONG.7221.4.2022.BM. w przedmiocie aktualizacji informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 13 stycznia 2022 r. Nr 0BG.6620.17.2021, podjętą na podstawie art. 24 ust. 2c w związku z art. 24 ust. 2a pkt 1 lit. c, pkt 2 i ust. 2b pkt 1 lit. h ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1990 ze zm.; zwana dalej "P.g.k.") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks dostępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 ze zm.; zwana dalej "K.p.a."), po rozpatrzeniu wniosku K.B. i R.B. z dnia 16 lutego 2021 r., w którym zażądano w związku ze zmianą przebiegu granic oraz powierzchni należącej do nich działki nr [...] wynikłej z pracy geodezyjnej prowadzonej przez firmę G., polegającej na wznowieniu i wyznaczeniu punktów granicznych, przywrócenia powierzchni oraz przebiegu granic wynikających z prawomocnej decyzji rozgraniczeniowej z roku 1999 (powinno być 1997), Starosta G. orzekł o odmowie aktualizacji informacji zawartych w bazie danych ewidencji gruntów i budynków, polegających na przywróceniu powierzchni wyżej wymienionej działki położonej w obrębie Ż. miasta G., jaka wynikała z decyzji rozgraniczeniowej z roku 1997.

Uzasadniając swoje stanowisko, po szczegółowym przedstawieniu przebiegu postępowania administracyjnego, organ pierwszej instancji wskazał, że przepisy art. 24 ust. 2a i 2b P.g.k. określają podstawę aktualizacji informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków oraz tryb takiej aktualizacji. Informacje te podlegają aktualizacji, co może odbywać się z urzędu lub na wniosek stron (art. 24 ust. 2a pkt 1 i pkt 2 P.g.k.). Z urzędu aktualizacja może się odbywać, jeżeli zmiany takie wynikają z przepisów prawa, dokumentów dostarczanych przez sądy, notariuszy, organy administracji publicznej lub jeżeli wynikają one z materiałów zasobu (art. 24 ust. 2a pkt 1 lit. c P.g.k.) albo wykrycia błędnych informacji. Aktualizacja może nastąpić w drodze czynności materialno-technicznej na podstawie, m.in. dokumentacji geodezyjnej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (art. 24 ust. 2b pkt 1 lit. h P.g.k.). Powyższe oznacza, zdaniem Starosty, że w przypadku składania wniosku o dokonanie jakichkolwiek zmian w bazie danych ewidencji gruntów i budynków należy do wniosku dołączyć stosowną dokumentację geodezyjną przyjętą do Państwowego Zasoby Geodezyjnego i Kartograficznego (dalej "PZGiK"). W przypadku, gdy staroście zostanie dostarczona dokumentacja geodezyjna sporządzona w wyniku pracy geodezyjnej, która została przyjęta do PZGiK, to nie ma potrzeby wydawania decyzji administracyjnej zatwierdzającej opisane zmiany danych ewidencyjnych a dokonuje się tego w trybie czynności materialno-technicznej. W zaistniałym stanie faktycznym, jak wskazał Starosta, firma G. wykonała prace geodezyjne zgłoszone i zarejestrowane w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w G. (dalej "PODGiK") pod nr PODGiK.6640.750.2020, które polegały na wyznaczeniu punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków. Operat techniczny po weryfikacji uzyskał pozytywny wynik i został przyjęty do PZGiK. Do operatu wykonawca dołączył wykazy zmian danych ewidencyjnych dotyczących działek nr [...] i [...]. Zmiany te zostały w trybie czynności materialno-technicznej wprowadzone do bazy danych ewidencji, eliminując tym samym błędne zapisy dotyczące powierzchni przedmiotowych działek. Po aktualizacji zapisów w ewidencji zawiadomiono strony o wprowadzonych zmianach. Nie było konieczności wydawania decyzji administracyjnej zatwierdzającej zmiany, jakie wynikały z dokumentacji przyjętej do PZGiK.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00