Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 listopada 2022 r., sygn. III SA/Wa 504/22

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Dębkowski, Sędziowie sędzia WSA Hanna Filipczyk (sprawozdawca), sędzia WSA Katarzyna Owsiak, Protokolant starszy referent Katarzyna Dorota Wielgosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2022 r. w sprawie ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 3 grudnia 2021 r. nr 1401-IOV-3.4103.118.2021.BTo w przedmiocie rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do listopada 2016 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz C. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 30.175 zł (słownie: trzydzieści tysięcy sto siedemdziesiąt pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organami podatkowymi

1. W decyzji z dnia [...] lipca 2021 r., wydanej w przedmiocie rozliczenia podatku od towarów i usług (dalej także: "VAT") C. Sp. z o.o. (dalej także: "Spółka" lub "Skarżąca") za miesiące od stycznia do listopada 2016 r., Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego W. (dalej: "NUS" lub "organ I instancji") uznał, że sześć faktur VAT wystawionych przez Spółkę na rzecz P. i P. S.A. w styczniu, lutym, lipcu, sierpniu, wrześniu i październiku 2016 r. nie dokumentuje rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Odbiorcy faktur, powiązani z nią osobowo i kapitałowo, odliczyli podatek naliczony wynikający z tych faktur; zarazem nie zapłacili Spółce należności.

Spółka tłumaczyła wystawienie tych faktur pomyłką.

Skarżąca dokonała korekty pięciu z sześciu faktur w grudniu 2016 r.; faktury korygujące zostały doręczone odbiorcom, którzy (jak ustalono w toku przeprowadzonej w Spółce kontroli podatkowej) zasadniczo (tj. z pewnymi wyjątkami) uwzględnili je w swoim rozliczeniu.

Zdaniem organu I instancji jednak Spółka działała w złej wierze i świadomie wykreowała schemat transakcji mający na celu uzyskanie korzyści podatkowej polegającej na niezapłaceniu podatku przez podmioty, na rzecz których zostały wystawione faktury.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00