Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 3 listopada 2022 r., sygn. II SA/Ol 668/22

Administracyjne postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędzia WSA Piotr Chybicki po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 3 listopada 2022 r. sprawy ze skargi J. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zaopiniowania stopnia ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów części działki oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 20 maja 2020 r. Wójt [...] (dalej: "Wójt" "organ pierwszej instancji"), na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1161, z późn. zm.) oraz art. 106 § 3 i 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Starosty [...] z 26 marca 2020 r. o wydanie opinii określającej stopień ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów części działki [...], na której prowadzono wydobycie kruszywa naturalnego ze złoża [...], zaopiniował negatywnie stopień ograniczenia lub utraty wartości użytkowej gruntów części ww. działki po rekultywacji przedmiotowej działki.

W uzasadnieniu postanowienia Wójt wskazał, że w dwóch opiniach rzeczoznawców stwierdzono, że nastąpiła czasowa utrata wartości użytkowej gruntu, która po prawidłowym zrekultywowaniu nie wykazuje utraty i ograniczeń w rolniczym użytkowaniu ww. gruntów. Zaznaczył jednocześnie, że na wniosek prokuratora Prokuratury Rejonowej zostało wszczęte postępowanie w sprawie ujawnienia w lipcu 2018 r. odpadów na terenie byłej żwirowni w [...]. Ustalono, że na działce ww. (obecnie teren ten stanowi [...]) składowano odpady w ilości ok. 5.677 m3 w taki sposób, że powoduje to istotne obniżenie jakości ziemi. Z uzyskanej w toku śledztwa opinii biegłego z zakresu mykologii i ochrony środowiska wynikało, że odpady te, zgodnie z wykonanymi badaniami, powodują emisje do gruntu na skutek wymywania z nich różnego rodzaju substancji chemicznych, związków i pierwiastków. Odpady składowane w ujawniony sposób podlegają przemianom biochemicznym, a powstałe produkty trafiają do gruntu dodatkowo go zanieczyszczając. Odpady o kodzie 19 12 12 - inne odpady (w tym zmieszane substancje i przedmioty) z mechanicznej obróbki odpadów inne niż wymienione w 19 12 11 ze względu na niespełnienie kryteriów pozwalających na składowanie ich na składowisku odpadów, m.in. ze względu na wysoką kaloryczność i wymywanie z nich substancji organicznych, powinny być poddane procesowi odzysku. Wójt zaznaczył, że 1 kwietnia 2020 r. wydał decyzję w sprawie obowiązku usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania zlokalizowanego na ww. nieruchomościach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00