Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 listopada 2022 r., sygn. I SA/Łd 646/22

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Agnieszka Krawczyk (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Paweł Kowalski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 listopada 2022 r. sprawy ze skargi P. Spółki Akcyjnej z siedzibą w L. Oddział Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 25 lipca 2022 r. nr SKO.4140.98.2022 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2020 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 25 lipca 2022 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi (dalej: SKO, organ odwoławczy) utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Łodzi (dalej: Prezydent, organ I instancji) z dnia 14 marca 2022 r. odmawiającą A S.A. z siedzibą w L. (dalej: skarżąca) stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2020 r.

W uzasadnieniu decyzji Prezydent wyjaśnił, że do Urzędu Miasta Łodzi wpłynął wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2016-2020 wraz korektami deklaracji i pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekt. W korekcie deklaracji na podatek od nieruchomości dotyczącej rozpatrywanej sprawy, w stosunku do deklaracji na podatek od nieruchomości złożonej pierwotnie, zaniżono wartość budowli o wartość łączników zdalnie sterowanych, które według skarżącej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Organ podatkowy wskazał, że na podstawie art. 197 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm. - dalej O.p.), postanowieniem z 26 kwietnia 2021 r. powołał biegłego mgr inż. C. M. - rzeczoznawcę SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) w specjalności: technika świetlna, instalacje, urządzenia elektryczne i sieci elektroenergetyczne do wydania opinii na okoliczność, czy łączniki zdalnie sterowane, instalowane na liniach napowietrznych średniego napięcia (SN), stanowią budowle (np. urządzenia techniczne), czy elementy budowli (np. sieci uzbrojenia terenu bądź sieci technicznych) w rozumieniu art. 3 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane czy samodzielne urządzenia budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane. Następnie w dniu w dniu 25 maja 2021 r. odbyły się oględziny łączników zdalnie sterowanych, położonych w jednej z lokalizacji, wymienionej we wniosku Spółki i zawiadomieniu, w obecności ww. biegłego, pracowników Wydziału Finansowego UMŁ oraz pracowników A. S.A., występujących na podstawie okazanych pełnomocnictw szczególnych do uczestnictwa w wizji lokalnej. Z uwagi na fakt, iż ww. urządzenia są urządzeniami powtarzalnymi, identycznymi w swym wyglądzie, gabarytach i rodzaju, odstąpiono od oględzin pozostałych łączników, położonych w pozostałych 12 lokalizacjach. Z oględzin sporządzony został protokół, podpisany przez wszystkie osoby biorące udział w oględzinach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00