Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 listopada 2022 r., sygn. II SA/Łd 598/22

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Adamczewski Sędziowie Sędzia WSA Piotr Mikołajczyk (spr.) Sędzia WSA Agata Sobieszek-Krzywicka Protokolant St. asystent sędziego Marcelina Niewiadomska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2022 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 23 maja 2022 r. nr SKO.4150.210.2022 w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 20 kwietnia 2022 r. Nr DPRG-UA-X.513.2022; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi na rzecz skarżącego M. W. kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania. a.bł.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do tutejszego Sądu decyzją z dnia 23 maja 2022 r. nr SKO.4150.210.2022 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Łodzi o odmowie uchylenia ostatecznej decyzji ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji.

Jak wynika z akt sprawy pismem z dnia 9 listopada 2021 r. M. W., na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 K.p.a., wniósł o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej ostateczną decyzją Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 1 października 2020 r. nr DPRG-UA-X.1482.2020 oraz wydanie decyzji o odmowie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami wraz z uzbrojeniem terenu, urządzeniami budowlanymi, układem komunikacji oraz czterema zjazdami z ulicy [...], przewidzianej do realizacji w Ł. przy ulicy [...], na terenie oznaczonym jako działki o numerach ewidencyjnych [...] i [...] oraz części działek drogowych numer [...] i [...] w obrębie geodezyjnym numer [...]. W uzasadnieniu wniosku strona wskazała, że dowiedziała się o wydaniu spornej decyzji w dniu 8 listopada 2021 r. tj. po otrzymaniu pisma znak: DPRG-UA-X.6730.19.2020. - odpowiedzi na wniosek z dnia 21 października 2021 r., skierowany do Wydziału Urbanistyki i Architektury, dotyczący toczącego się postępowania o wydanie pozwolenia na budowę inwestycji przy ulicy [...], na działkach o numerach ewidencyjnych [...] i [...]. Zdaniem wnioskodawcy wydana decyzja narusza jego prawa, ponieważ nie uwzględnia dotychczasowego ładu przestrzennego. Realizacja wysokiej 10-kondygnacyjnej zabudowy naprzeciw nieruchomości będącej jego współwłasnością, spowoduje niedopuszczalną ingerencję w życie prywatne jego rodziny. Wnioskodawca, powołując się na art. 140 Kodeksu cywilnego stwierdził, że realizowane obiekty będą miały wpływ na jego egzystencję, ograniczą możliwości wypoczynku w ogrodzie przydomowym (bezpośrednia obserwacja ze strony mieszkańców wyższych pięter planowanego budynku wielorodzinnego). Ponadto, lokalizacja wspomnianych budynków w bliskiej odległości od jego działki może spowodować, iż przedmioty spadające z ich balkonów lub elewacji będą spadać na jego nieruchomość. W dalszej kolejności wnioskodawca stwierdził, że teren, na którym planowana jest inwestycja cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa dla pieszych i rowerzystów, a w szczególności dla dzieci korzystających z pobliskiego parku u zbiegu ulic [...] i [...]. Po zrealizowaniu zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej ulica [...] stanie się komunikacją przelotową, łączącą ulice [...] i [...]. Spowoduje to zintensyfikowanie ruchu kołowego, co w efekcie doprowadzi do konieczności poszerzenia ulicy kosztem sąsiednich nieruchomości (doprowadzi do wywłaszczenia części działek wzdłuż ulicy [...]), w tym tej leżącej przy ul. [...]. Wnioskodawca wskazał również, że planowana inwestycja nie pozostaje bez wpływu na wartość jego nieruchomości, ponieważ bezpośrednie sąsiedztwo wysokiej zabudowy i związana z tym ingerencja w prywatność użytkowników działek, doprowadzi do obniżenia ich atrakcyjności rynkowej. Ponadto zauważył, że w obrębie ulic [...], [...], [...] [...], [...] i alei [...] nie ma budynków mieszkalnych o wysokości chociażby zbliżonej do projektowanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00