Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 października 2017 r., sygn. II SA/Łd 571/17
Zagospodarowanie przestrzenne
Dnia 19 października 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Sieniuć (spr.) Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Protokolant Specjalista Aleksandra Błaszczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2017 roku sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy Z. z dnia [...] znak: [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz strony skarżącej A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W. kwotę 980 (dziewięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. a.bł.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S., po rozpatrzeniu odwołania A Sp. z o.o. z siedzibą w W. od decyzji Wójta Gminy Z. z dnia [...], znak: [...], odmawiającej ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej A "[...]" wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz wewnętrzną linią zasilającą na działce nr 81 (obręb O.), gm. Z., utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.
Jak wynika z akt sprawy, w dniu 2 lutego 2017 r. A Sp. z o.o. z siedzibą w W., reprezentowana przez R.K., wystąpiła do Wójta Gminy Z. z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej A "[...]" wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz wewnętrzną linią zasilającą na działce nr 81 (obręb O.), gm. Z.
Decyzją z dnia [...] Wójt Gminy Z. odmówił Spółce ustalenia lokalizacji wskazanej inwestycji z uwagi na niespełnienie przesłanki z art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 778 ze zm.), argumentując, że teren inwestycji wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolne, a jednocześnie nie był objęty zgodą na zmianę tego przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r.