Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 lipca 2022 r., sygn. I SA/Po 1020/21

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: starszy sekretarz sądowy Agata Pasternak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2022 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza [...] z dnia [...], nr [...]

Uzasadnienie

W dniu 8 marca 2021 r. [...] spółka z o.o. w Ś. wniosła skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z 18 stycznia 2020 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Ś. z dnia 31 sierpnia 2020 r. nr [...], określającą jej wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości na 2020 r.

Powyższa skarga została wniesiona na tle stanu faktycznego w którym, aktem notarialnym z 25 lutego 2020 r. spółka nabyła od Skarbu Państwa nieruchomość stanowiącą działkę nr [...] o obszarze 0,0348 ha w Ś., oznaczoną jako [...] - inne tereny zabudowane oraz działkę nr [...] o obszarze 0,1158ha, oznaczoną jako [...] - inne tereny zabudowane. W akcie notarialnym podano, że ww. działki są zabudowane budynkami po byłym areszcie śledczym o łącznej powierzchni użytkowej 2460 m2, tj.: budynkiem głównym o 4 kondygnacjach, budynkiem garażu, budynkiem wartowni, budynkiem magazynu ziemianki oraz dwiema wieżyczkami strażniczymi.

W dniu 30 kwietnia 2020 r. do organu wpłynęła deklaracja skarżącej na podatek od nieruchomości na 2020 r. z wykazaną do zapłaty łączną kwotą podatku 1.736 zł. Na zadeklarowaną kwotę składał się: podatek od gruntów pozostałych o powierzchni 1.506 m2 oraz podatek od budynków mieszkalnych o powierzchni użytkowej 2.460 m2. Pismem z 1 czerwca 2020 r. organ wezwał podatnika do skorygowania ww. deklaracji oraz złożenia wyjaśnień, co do zasadności wykazania w niej budynków mieszkalnych oraz gruntów pozostałych. Postanowieniem z 1 lipca 2020 r. Burmistrz wszczął postępowanie w przedmiocie określenia skarżącej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2020 r. i po jego przeprowadzeniu, wymienioną na wstępie decyzją określił spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2020 r. na kwotę 43.663 zł. Uzasadniając decyzję, wskazał że z ewidencji gruntów i budynków wynika, iż działki nr [...] sklasyfikowano jako inne tereny zabudowane. Nieruchomość zabudowana jest pięcioma budynkami, które sklasyfikowano jako pozostałe budynki niemieszkalne oraz jednym budynkiem transportu i łączności. Organ zaznaczył, że spółka wyjaśniła, iż klasyfikacja budynków w złożonej przez nią deklaracji na podatek od nieruchomości jako mieszkalne oraz gruntów jako pozostałe jest prawidłowa, ponieważ nieruchomość nabyła w celu prowadzenia działalności muzealnej, co jest podstawą do zastosowania stawek dla gruntów i budynków pozostałych. Natomiast opodatkowanie budynków według stawek dla budynków mieszkalnych uzasadniła zwróceniem się 15 kwietnia 2020 r. z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania aresztu na budynek mieszkalny jednorodzinny z lądowiskiem do helikoptera na dachu budynku, poza tym spełniał on jednocześnie wszelkie przesłanki klasyfikujące go jako budynek mieszkalny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00