Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 czerwca 2022 r., sygn. I SA/Gd 393/22

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Szczepkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi P. W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 stycznia 2022 r. nr 0115-KDIT2.4011.563.2021.3.ENB w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

1. W zaskarżonej interpretacji indywidualnej z dnia 27 stycznia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako "organ" lub "Dyrektor KIS") stwierdził, że stanowisko P.W. (dalej jako "Wnioskodawca" lub "Skarżący"), przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania statku morskiego typu PSV za statek eksploatowany w transporcie międzynarodowym oraz zastosowania metody unikania podwójnego opodatkowania, jest nieprawidłowe.

2. Rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy:

2.1. W dniu 4 sierpnia 2021 r. do organu wpłynął wniosek Skarżącego o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej uznania statku morskiego typu PSV za statek eksploatowany w transporcie międzynarodowym oraz zastosowania metody unikania podwójnego opodatkowania.

We wniosku Wnioskodawca wskazał, że jest obywatelem RP, który nie posiada ani nie posiadał innego obywatelstwa. Jego stałe miejsce zamieszkania i zameldowania do celów podatkowych znajduje się w Polsce, podobnie jak jego centrum interesów osobistych i majątek osobisty. Jest i był polskim rezydentem podatkowym. Wyjaśnił, że od marca 2018 r. do końca 2020 r. wykonywał działalność zarobkową polegającą na najemnym świadczeniu pracy jako marynarz żeglugi międzynarodowej na podstawie stałego kontraktu podpisanego z zagranicznym pracodawcą. Statek, na którym Wnioskodawca wykonywał ww. pracę, był statkiem morskim typu PSV (ang. Platform supply vessel), który jest specjalistyczną jednostką przeznaczoną do przewozu ładunków pomiędzy portami i instalacjami offshore (takimi jak platformy wiertnicze, morskie farmy wiatrowe). Wykonywał przewóz ładunków, takich jak cement, baryty, woda pitna oraz woda wiertnicza, paliwo i inne, pomiędzy portami oraz specjalistycznymi instalacjami morskimi, a także pomiędzy portami morskimi. Statek mógł przewozić i faktycznie przewoził zarówno ładunki znajdujące się w kontenerach, jak i ładunki masowe. Przewożone przez statek ładunki wykorzystywane były do prac przy eksploatacji złóż gazu, ropy oraz farm wiatrowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00