Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 grudnia 2021 r., sygn. I SA/Sz 786/21
Podatek od nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Dziel, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Kwiecińska,, Sędzia WSA Alicja Polańska (spr.), , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 grudnia 2021 r. sprawy ze skargi K.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2019 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia [...] września 2019 r.
nr [...] w przedmiocie ustalenia K. B. podatku od nieruchomości na rok 2019.
Decyzję wydano w następującym stanie faktycznym sprawy.
W dniu 31 stycznia 2019 r. podatnik złożył informację o stanie budowy domu (bliźniaczego) przy ul. [...] w S. (działka nr [...], obręb [...]), wskazując w niej zakres prac, które pozostały do wykonania, gdyż budowa domu nie została zakończona. Podatnik wskazał również, że dom w obecnym stanie nie nadaje się do zamieszkania i nie jest użytkowany, a ponadto energia elektryczna jest rozliczana według taryfy budowlanej (zgodnie z umową dot. sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług dystrybucji z dnia 28 stycznia 2008 r.). Dodatkowo podatnik załączył kopię strony 7 dziennika budowy, na której widnieją ostatnie zapisy dotyczące robót wykonywanych od 10 października 2001 r. do 28 listopada 2018 r. Następnie, 18 lutego 2019 r. podatnik złożył oświadczenie informujące o podjętych czynnościach zmierzających do oddania obiektu do użytkowania oraz załączył tytułową stronę dziennika budowy budynku mieszkalnego, z której wynika, że pozwolenie na budowę zostało wydane 29 maja 1989 r.
Postanowieniem z dnia [...] marca 2019 r. Prezydenta Miasta S. wszczął z urzędu postępowanie podatkowe wobec podatnika w celu ustalenia zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2019 r. z tytułu posiadania ww. nieruchomości. Organ, w celu ustalenia stanu faktycznego sprawy, przeprowadził 21 maja 2019 r. w obecności właściciela domu oględziny (potwierdzone protokołem i dokumentacją fotograficzną obejmującą wnętrze oraz otoczenie budynku). W ich wyniku organ ustalił, że na ww. działce znajduje się budynek mieszkalny w zabudowie bliźniaczej, który posiada kondygnację piwniczną, parterową oraz I piętro o wysokości powyżej 2,20 m i poddasze o wysokości od 0,4 m do wysokości powyżej 2,20 m. Na podstawie informacji pochodzących od podatnika, organ ustalił również, że znajdujące się w budynku przedmioty nie wiążą się ze stałym zamieszkaniem i nie stanowią urządzenia na potrzeby zamieszkania; przedmioty te wiążą się z wykonywaniem prac budowlanych (odpoczynek, posiłek, toaleta, magazyn materiałów budowlano-wykończeniowych). Podatnik wyjaśnił, że osobiście prowadzi prace wykończeniowe na posesji; do nieruchomości podłączone są media, tj. prąd wg taryfy budowlanej (ENEA), woda (podłączona w listopadzie 2018 r.), gaz (PGNiG); w budynku nie ma zamontowanego pieca CO, a podatnik korzysta ze źródła ogrzewania użyczonego z budynku bliźniaczego nr [...], należącego do jego rodziców; nieruchomość nie generuje odpadów komunalnych związanych ze stałym zamieszkaniem (nie została złożona deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi), a odpady związane z pracami budowlanymi wywożone są do ekoportu. Podatnik oświadczył, że zameldowany jest w S. przy ul. [...] i tam zamieszkuje w dni wolne od pracy, którą wykonuje od poniedziałku do piątku w S..