Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 września 2008 r., sygn. I SA/Lu 198/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz, Sędziowie Sędzia WSA Halina Chitrosz, Sędzia WSA Wojciech Kręcisz (spr.), Protokolant Referent stażysta Konrad Gałka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 września 2008 r. sprawy ze skargi B. S. i R. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości na 2004 r. - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania B. S. i R. S. od decyzji Prezydenta Miasta z dnia [...], Nr [...], wydanej w przedmiocie odmowy zmiany decyzji z dnia [...] Nr [...] w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości na 2004 r., utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji SKO podnosiło, iż decyzją dnia [...] organ pierwszej instancji odmówił zmiany decyzji z dnia [...] ustalającej dla B. S. i Roberta S. wymiar podatku od nieruchomości na 2004 r. w wysokości 10.277,60 zł za nieruchomość stanowiącą ich współwłasność położoną w L. przy ul. P., albowiem zebrany materiał dowodowy nie potwierdził, by w roku 2004 r. po doręczeniu podatnikom decyzji ustalającej wymiar podatku na 2004 r. za wskazaną nieruchomość, nastąpiła zmiana okoliczności faktycznych mających wpływ na ustalenie wysokości zobowiązania za ten rok. Organ podawał, iż pismem z dnia 31 lipca 2007 r. podatnicy wyjaśnili, że wniosek o zmianę decyzji złożyli w związku z tym, że od 2004 roku tylko część powierzchni budynków znajdujących się na w/w nieruchomości jest wykorzystywana na prowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto, że współwłaściciele nieruchomości są zarejestrowani w ewidencji działalności gospodarczej jako osoby prowadzące działalność gospodarczą, a według danych ewidencji gruntów i budynków, budynki znajdujące się na przedmiotowej nieruchomości mają charakter budynków przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Odwołując się zaś do definicji budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą przytoczył stanowisko wyrażone w wyrokach wojewódzkich sądów administracyjnych (sygn. akt III SA/Wa1411/05, I SA/Bk128/06), iż budynki lub ich części czasowo niewykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej należy uznać za związane z tą działalnością.