Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 listopada 2021 r., sygn. I SA/Ol 139/21
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło Sędziowie sędzia WSA Przemysław Krzykowski asesor WSA Anna Janowska (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 25 listopada 2021 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od I kwartału 2013 r. do I kwartału 2015 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Spółka A wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z "[...]" którą utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego z "[...]", sprostowaną postanowieniem z "[...]", w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od I kwartału 2013 r. do I kwartału 2015 r.
Z przedstawionych wraz ze skargą akt administracyjnych sprawy wynika następujący stan sprawy:
W wyniku prowadzonego postępowania kontrolnego organ I instancji stwierdził, że Spółka zaniżyła podstawę opodatkowania i podatek należny z tytułu świadczenia usług zarejestrowanego odbiorcy w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw. W ocenie organu I instancji, Spółka dokumentowała świadczenie usług na rzecz spółek zarejestrowanych na terenie innych krajów UE, podczas gdy faktycznie odbiorcami usług były podmioty działające na terenie kraju, a działanie Spółki celowo zmierzało do uniknięcia opodatkowania podatkiem od towarów i usług, przy wykorzystaniu treści przepisu art. 28b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.
o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r.. Nr 177, poz. 1054
ze zm.), dalej: "ustawy o VAT".
W odwołaniu od powyższej decyzji, uzupełnionym pismami z 8 kwietnia oraz 12 i 13 grudnia 2019 r., a także 22 października 2020 r., Spółka, wnosząc
o uchylenie decyzji organu I instancji i rozstrzygnięcie co do istoty sprawy, zarzuciła naruszenie przepisów: