Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 listopada 2021 r., sygn. I SA/Kr 1191/21

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Głowacki Sędziowie WSA Stanisław Grzeszek (spr.) WSA Urszula Zięba po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi K. R. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 597 zł (pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 28 stycznia 2021 r. K. R. złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Przedstawiając stan faktyczny (zdarzenie przyszłe), wnioskodawca opisał szczegółowo podejmowane działania w zakresie przygotowywanego oprogramowania polegające na wytwarzaniu, rozwijaniu i ulepszaniu tego oprogramowania, które mają charakter systematyczny, uporządkowany i zaplanowany i które są rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór będący przedmiotem ochrony prawnoautorskiej. Na podstawie pisemnej umowy wnioskodawca przenosi na zleceniodawcę całość powstałych w wyniku realizacji umowy, autorskich praw majątkowych do programów komputerowych za co otrzymuje wynagrodzenie. Prowadzi zatem prace rozwojowe i osiąga dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

Na kanwie powyższego opisu prowadzonych działań wnioskodawca postawił dwa pytania:

1. czy opisana we wniosku i podejmowana przez wnioskodawcę działalność w 2020 r. i w latach następnych polegająca na tworzeniu oprogramowania komputerowego we wskazany we wniosku sposób stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w związku z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00