Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 listopada 2021 r., sygn. I SA/Gl 437/21

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Asesor WSA Monika Krywow, Protokolant specjalista Marta Lewicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2021 r. sprawy ze skargi A w C. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną z dnia [...] r. Znak: [...], wydaną na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. 2020. 1325), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej organ lub Dyrektor) stwierdził, że stanowisko A w C. (dalej wnioskodawca, podatnik lub strona) przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2020 r. uzupełnionym pismem z dnia 21 grudnia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania dochodów strony na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest nieprawidłowe.

Uzasadniając rozstrzygnięcie organ wskazał, że we wniosku przedstawiono stan faktyczny i zdarzenie przyszłe zgodnie z którym A jest podmiotem z siedzibą w Wielkiej Brytanii. A posiada osobowość prawną, jednakże jako korporacja szkolnictwa wyższego, nie jest Spółką w rozumieniu brytyjskich przepisów, zaś głównym przedmiotem działalności A jest działalność edukacyjna. Z uwagi na posiadanie statusu zwolnionej fundacji, wnioskodawca jest zwolniony w opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w Zjednoczonym Królestwie. Działa jako [...], na podstawie przepisów brytyjskich ustaw edukacyjnych, a przede wszystkim na podstawie ustawy o reformie edukacji. Zgodnie z obecnym Statutem Uniwersytetu, strona funkcjonuje na podstawie brytyjskich ustaw o edukacji, a nadto Statut określa szczegółowe zasady działania tego podmiotu. Głównym przedmiotem działalności A jest nauczanie i prowadzenie badań. Ponadto podejmuje również działania komercyjne m.in. w zakresie świadczenia usług promocyjnych, marketingowych czy badawczo-rozwojowych, które stanowią marginalną część w stosunku do działalności edukacyjnej. A uzyskał stosowne pozwolenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rozpoczęcie działalności edukacyjnej w Polsce i został zarejestrowany jako Oddział w Polsce. Wnioskodawca posiada ograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski. Głównym przedmiotem działalności Oddziału pozostaje tożsamy z przedmiotem działalności A. Oddział będzie podlegał pod reżim Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Na początku swojej działalności strona (przez Oddział) planuje świadczyć w Polsce usługi pozwalające na osiągnięcie dyplomu licencjata, a w przyszłości również w zakresie studiów magisterskich i podyplomowych (w Polsce). Z uwagi na ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, strona będzie osiągała przychody podatkowe z tytułu świadczonych przez Oddział w Polsce usług, które będą alokowane do Oddziału. Zamierzeniem wnioskodawcy jest przeznaczenie części (całości) dochodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług edukacyjnych w Polsce przez Oddział na cele związane z przedmiotową działalnością Uniwersytetu (Oddziału), tj. działalność naukową, naukowo-techniczną i oświatową (w tym na kształcenie studentów). A identyfikuje się brytyjskim numerem identyfikacji podatkowej. W uzupełnieniu wniosku strona podała m.in., że jest podmiotem typu fundacyjnego i nie jest Spółką w rozumieniu polskiego prawa podatkowego. Swoją działalność, tak w Wielkiej Brytanii jak i w Polsce prowadzi odpłatnie, tj. możliwość skorzystania z oferty dydaktycznej strony (kursy, szkolenie) wiąże się z koniecznością opłacenia czesnego. Intencją strony jest osiągnięcie zysku (dochodu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00