Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 listopada 2021 r., sygn. III SA/Gd 284/21

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Sędziowie Sędzia WSA Janina Guść Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Protokolant: Starszy asystent sędziego Konrad Milczanowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2021 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 7 stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia z funduszu alimentacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia 17 września 2020 r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 17 września 2020 r. nr [...] Prezydent Miasta, po rozpatrzeniu wniosku D. K., reprezentowanej przez matkę i opiekuna prawnego M. K., odmówił przyznania prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej D. K. na okres świadczeniowy 2020/2021.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji stwierdził, że łączny miesięczny dochód rodziny, której członkami są M. K. i D. K., w przeliczeniu na osobę wyniósł w 2019 r. 1.436,21 zł i przekracza kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 9 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 808 ze zm.), tj. 900 zł na osobę.

W odwołaniu od powyższej decyzji pełnomocnik strony wniósł o jej uchylenie w całości i wydanie decyzji odmiennej w treści co do istoty sprawy poprzez przyznanie uprawnionej D. K. świadczenia z funduszu alimentacyjnego w okresie świadczeniowym 2020/2021 wraz z wyrównaniem zaległych świadczeń za wskazany okres. Zaskarżonej decyzji zarzucił naruszenie zasady praworządności i prawdy obiektywnej oraz naruszenie utrwalonej praktyki rozstrzygania spraw określonych w art. 6, art. 7 i art. 8 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm.) - dalej jako "k.p.a." Zdaniem pełnomocnika skarżącej połączenie dochodów uprawnionej z dochodami matki, będącej opiekunem prawnym D. K., narusza przepisy art. 7 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00