Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 września 2021 r., sygn. II SA/Ol 630/21

Zagospodarowanie przestrzenne; Ochrona środowiska

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) sędzia WSA Ewa Osipuk po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 września 2021 r. sprawy ze skargi Fundacji A na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę 500 zł. (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Z przekazanych Sądowi akt administracyjnych sprawy wynika, że: wnioskiem z 4 października 2017 r. spółka A (dalej jako: "inwestor") wystąpiła do Burmistrza (dalej jako: "organ I instancji", "Burmistrz") o ustalenie warunków zabudowy dla budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, wolnostojącego z wbudowanym garażem oraz infrastrukturą towarzyszącą na działce nr "[...]", obręb D., gmina O.

Z uwagi na położenie działki na obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 "[...]" organ I instancji zobowiązał inwestora do wystąpienia o ocenę oddziaływania inwestycji na ten teren.

Postanowieniem z ‘[...]" r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) umorzył postępowanie w sprawie stwierdzenia obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar specjalnej ochrony ptaków i stwierdził konieczność uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W uzasadnieniu RDOŚ wyjaśnił, że planowana inwestycja zlokalizowana jest na obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 "[...]" oraz Parku Krajobrazowego. Teren przedsięwzięcia obejmuje teren działki ewidencyjnej "[...]" o powierzchni 3,11 ha. Na terenie działki w jej centralnej części projektuje się budynek mieszkaniowy jednorodzinny. W ramach zagospodarowania, wykonane zostaną następujące elementy przedsięwzięcia: budynek mieszkaniowy o powierzchni zabudowy: 340,0 m2; tarasy przy budynku: 150,0 m2; utwardzenie przed budynkiem: 20,0 m2; parking przed budynkiem: 150,0 m2; droga dojazdowa: 600,0 m2; podziemny zbiornik na gaz ziemny: 5,0 m2; zbiornik na ścieki sanitarne: 5,0 m2; studnia: 1,0 m2; gruntowy wymiennik ciepła do pompy ciepła: 15 m2 (rozwiązanie wariantowe); przyłącza: kanalizacyjne, wodociągowe, elektryczne, gazowe: 30,0 m2; chodniki, ścieżki: 150 m2; ogrodzenia, bramy: 75,0 m2; altany, wiaty, ławki, kontenery z odpadami: 100,0 m2; planowana urządzona zieleń przydomowa 240,0 m2; trawnik o powierzchni 24490,48 m2; istniejące nasadzenia - brzoza brodawkowata: 960 m2; istniejące nasadzenia - świerk pospolity i sosna zwyczajna: 3200,0 m2. Reasumując, RDOŚ stwierdził, że inwestor planuje przekształcenie ok. 2,64 ha powierzchni analizowanej działki. W związku z tym, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r., poz. 71.), planowaną inwestycję należy zaklasyfikować do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 53 lit. b) ww. rozporządzenia do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się m.in. zabudowę mieszkaniową wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą, nieobjętą ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo miejscowego planu odbudowy, o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż 0,5 ha na obszarach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-5, 8 i 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00