Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 czerwca 2021 r., sygn. I SA/Lu 99/20
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca) WSA Agnieszka Kosowska Asesor sądowy po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 czerwca 2021 r. sprawy ze skargi L. spółki z o.o. spółki komandytowej w L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń-grudzień [...] r., styczeń-grudzień [...] r. oraz styczeń-listopad [...] r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz L. spółki z o.o. spółki komandytowej w L. kwotę [...]zł ([...] złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej po rozpatrzeniu odwołania L. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej (spółka, strona, skarżąca) od decyzji Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w L. z [...] r. w przedmiocie zmiany rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń - grudzień 2014 r., styczeń - grudzień 2015 r. oraz styczeń - listopad 2016 r., utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt sprawy wynika, że organ pierwszej instancji wydaną przez siebie decyzją dokonał zmiany rozliczenia podatku od towarów i usług spółki za okres od stycznia 2014 r. do listopada 2016 r. Podstawą wydania decyzji były ustalenia organu poczynione w toku kontroli podatkowej oraz postępowania podatkowego, z których wynikało, że spółka prowadząc działalność gospodarczą w zakresie gastronomii w ramach umów franczyzy zawartych z firmą S. Sp. z o.o. Sp. k. w W. zastosowała nieprawidłową stawkę podatku VAT 5% do sprzedawanych świeżych sałatek, kanapek, zup, tart, koktajli i deserów. Dokonywaną sprzedaż spółka zakwalifikowała jako dostawę towarów, podczas gdy ustalone w sprawie okoliczności faktyczne i prawne wskazały, że w rzeczywistości spółka świadczyła usługi związane z wyżywieniem zaklasyfikowane do kodu PKWiU ex 56 podlegające opodatkowaniu 8 % stawką podatku VAT.