Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 czerwca 2021 r., sygn. I SA/Lu 342/19
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Asesor sądowy Agnieszka Kosowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 11 czerwca 2021 r. sprawy ze skargi I. O. na decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od października do grudnia [...] r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego na rzecz I. O. kwotę [...]([...]) złotych z tytułu zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego (organ) w wyniku rozpatrzenia odwołania I. O. (podatniczka):
- uchylił decyzję organu z [...] 2018 r. w przedmiocie rozliczenia podatku od towarów i usług (VAT) za okresy od stycznia do września 2012 r. i umorzył postępowanie podatkowe w tej części, bowiem pełnomocnik podatniczki przed upływem pięcioletniego terminu z art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U.2020.1325 ze zm. - O.p.) nie otrzymał zawiadomienia o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia w związku z wszczęciem postępowania karnego skarbowego w trybie art. 70 § 6 pkt 1 i art. 70c O.p.;
- utrzymał w mocy wymienioną decyzję organu zmieniającą podatniczce rozliczenie VAT za okresy od października do grudnia 2012 r.
W motywach tej treści rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że podatniczka w rozpatrywanych okresach rozliczeniowych jako franczyzobiorca prowadziła w ramach działalności gospodarczej lokale należące do sieci [...] w [...] i [...]. Od września do grudnia 2012 r. podatniczka stosowała stawkę podatkową 5% dla sprzedaży drive in oraz 8% dla sprzedaży wewnątrz lokalu.
Zatem, jak zauważył organ, podatniczka stosowała różne stawki podatkowe w zależności od miejsca sprzedaży, nie zaś od rodzaju sprzedawanego produktu. Taki dualizm stosowanych stawek, w przekonaniu organu, nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa.