Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 czerwca 2021 r., sygn. I SA/Lu 568/19
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Niezgoda Sędziowie WSA Małgorzata Fita (sprawozdawca) Asesor sądowy Agnieszka Kosowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 czerwca 2021 r. sprawy ze skargi I. O. na decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia [...] r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego na rzecz I. O. kwotę [...]zł ([...] złote) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
UZASDNIENIE
Decyzją z [...] nr [...], Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego nr [...] z [...] stycznia 2019 r. określającą I. O. kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu za okresy styczeń - grudzień 2014 r. oraz zobowiązanie podatkowe za okresy: marzec - maj i grudzień 2014 r.
W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ podał, że powodem wydania decyzji pierwszoinstancyjnej były ustalenia postępowania podatkowego, z których wynika, że strona stosowała nieprawidłowe stawki podatku VAT w stosunku do realizowanej przez nią sprzedaży detalicznej usług związanych z wyżywieniem PKWiU ex 56.
Organ ustalił, że firma "A" I. O. w 2014 r. prowadziła działalność gospodarczą zaklasyfikowaną do PKD 56.10.A. tj.: restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne. W 2014 r. wykonywała ją w trzech lokalizacjach, dwie z nich obejmowały również Mcdrive. Z wyjaśnień strony wynika, że sprzedaż realizowała na tych samych zasadach co "B" Sp. z o.o. (Licencjodawca). W jej ocenie sprzedaż produktów "B" w systemie sprzedaży "wewnątrz punktów sprzedaży" pod marką "B", powinna być dla celów VAT traktowana jako dostawa towarów, a nie świadczenie usługi gastronomicznej. Z tego względu strona [...] stycznia 2016 r. dokonała korekty sprzedaży w systemie sprzedaży "wewnątrz punktów sprzedaży", dotyczącej następujących produktów: (i) gotowych posiłków i dań serwowanych na ciepło, w postaci gotowej do spożycia przez klienta "B". w tym w szczególności kanapki typu [...] z szynką i z serem, Tortilla Śniadaniowa, Kanapki typu [...]t, placki ziemniaczane, kanapki z wkładem mięsnym (np. [...]), [...], Sałatka Kurczak Premium, Frytki, pieczone kartofelki - czyli produkty, mieszczące się w grupowaniu 10.85.1 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r., w odniesieniu do których zastosowanie ma pozycja 28 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, oraz (ii) lodów, shaków, 100% soków owocowych. Korekta związana była z faktem, że wcześniej strona sprzedaż wewnątrz punktów sprzedaży oraz w systemie drive-in traktowała jako świadczenie usług (opodatkowane zasadniczo 8% stawką VAT), natomiast w wydanej na rzecz "B" Polska sp. z o.o. (Licencjodawcy) interpretacji indywidualnej uznano, że sprzedaż tę należy traktować jako dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu stawką VAT 5%. W ramach korekt strona dokonała zatem zmiany stosowanych stawek VAT w odniesieniu do sprzedaży w systemie drive - in następnie, na bieżąco traktowała sprzedaż prowadzoną w przedmiotowym systemie sprzedaży jako dostawę towarów.