Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 1 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Wr 385/20

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek Asesor WSA Wojciech Śnieżyński po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 1 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. z/s w K. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie nakazu przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania kawiarni w pawilonie handlowym oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] VI 2020 r. (nr [...]) D. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej "DWINB"), po rozpatrzeniu odwołania A Sp. z o.o. w K. (dalej "skarżąca"), utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w J. (dalej "PINB") z [...] II 2020 r. (nr [...]) nakazującą skarżącej przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania kawiarni w pawilonie handlowym nr [...] na działce nr [...] obręb [...] w K. przy ul. [...].

Jak wynika z uzasadnienia decyzji, postępowanie było prowadzone w związku z ustaleniami przeprowadzonymi przez PINB w toku kontroli w dniu [...] I 2019 r. pawilonu handlowego nr [...] na działce nr [...] obręb [...] w K. przy ul. [...]. Ustalono wówczas m.in., że dokonano zmiany sposobu użytkowania części pawilonu handlowego nr [...] na kawiarnię bez skutecznego zgłoszenia w organie administracji architektoniczno-budowlanej. Stwierdzono, że pawilon jest użytkowany jako kawiarnia od VIII 2018 roku, a pomieszczenie w którym znajduje się kawiarnia ma wysokość 2,60m i jest przeznaczone dla około 26 konsumentów. Dalej DWINB wyjaśnił, że w konsekwencji czynności kontrolnych PINB wszczął postępowanie w sprawie samowolnej zmiany sposobu użytkowania z art. 71a ustawy z 7 VII 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2019 r., poz. 1186, ze zm.) - dalej jako "PB i postanowieniem nr [...] z dnia [...] I 2019 r. nałożył na skarżącą obowiązek wstrzymania użytkowania obiektu i przedłożenia określonych w art. 71 ust. 2 PB dokumentów. Postanowienie to nie zostało jednak przez skarżącą wykonane. W ocenie DWINB w takich okolicznościach zasadne było wydanie decyzji nakazującej przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania obiektu. DWINB zaznaczył przy tym, że PINB wykonał zalecenia sformułowane przez DWINB w decyzji kasacyjnej z [...] XII 2019 r. (Nr [...]) nakazującej uzupełnienie materiału dowodowego w kierunku pozwalającym ustalić, że zmiana sposobu wykorzystywania wpływa na warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń. PINB uzupełnił materiał dowodowy o decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego z [...] VII 2019 r. (nr [...]) wydaną dla prowadzonej w budynku działalności (Kawiarnia - Lodziarnia [...]) oraz Księgę HACCP, które potwierdzają zmianę warunków pracy, zdrowotnych i higieniczno-sanitarnych. W konsekwencji DWINB podzielił stanowisko zawarte w decyzji PINB.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00