Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Wa 964/20
Broń i materiały wybuchowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej (spr.), Sędzia WSA Joanna Kube, Sędzia WSA Iwona Maciejuk, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi W.S. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] marca 2020 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną gazową oddala skargę.
Uzasadnienie
Komendant Główny Policji decyzją z dnia [...] marca 2020 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i art. 268a ustawy z dnia
14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256), zwanej dalej K.p.a. oraz art. 18 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 6 lit. a oraz art. 18 ust. 5 pkt 2 w zw. z art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2019 r. poz. 284, z późn. zm.), utrzymał w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] o cofnięciu W. S. pozwolenia na broń palną gazową.
W uzasadnieniu podał, że zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy o broni i amunicji, właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba, której takie pozwolenie wydano, należy do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2-6 tej ustawy. W niniejszej sprawie zastosowano pkt 6 lit. a tego przepisu, w myśl którego pozwolenia na broń nie mogą posiadać osoby stanowiące zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego skazane prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Z treści wskazanego artykułu wynika, że ustawodawca przesądził, że przesłankę zagrożenia dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego stanowi m.in. sam fakt skazania za przestępstwo umyślne posiadacza pozwolenia na broń. Zaznaczył, że mylne jest stanowisko strony zawarte w odwołaniu, że organ pierwszej instancji dopuścił się zaniechania działań dowodowych, ponieważ nie dokonał rozważenia okoliczności popełnienia przez stronę czynu karalnego, w wyniku czego niezasadnie dokonał analizy strony jako osoby stwarzającej zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Dla oceny, czy w danej sprawie istnieje przesłanka do cofnięcia pozwolenia na broń wystarczy ustalenie przez organ Policji, że taka osoba jest skazana za przestępstwo, o jakim mowa w art. 15 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o broni i amunicji. Popełnione przez posiadacza broni przestępstwo nie musi mieć przy tym bezpośredniego związku z bronią. Organ Policji nie jest w takich przypadkach zobowiązany uzasadniać w szczególny sposób swego rozstrzygnięcia, o ile popełnione przestępstwo, jak w niniejszym przypadku, ma charakter umyślny, jak również badać innych okoliczności, w tym odnoszących się bezpośrednio do posiadacza pozwolenia na broń.