Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Wa 1770/20
Służba celna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędzia WSA Andrzej Wieczorek, Asesor WSA Karolina Kisielewicz (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi W. L. na decyzję Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia stosunku służbowego oddala skargę
Uzasadnienie
W. L. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z [...] lipca 2020 r. (nr [...] ), którą organ utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia [...] kwietnia 2020 r. (nr [...]), stwierdzającą "zwolnienie (skarżącego) ze służby na skutek wygaśnięcia stosunku służbowego".
Z okoliczności faktycznych sprawy wynika, że Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w K. poinformował W. L., że nie złoży mu propozycji dalszej pełnienia służby (pracy) o której mowa w art. 165 ust. 7 ustawy z 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 ze zm.). W konsekwencji jego stosunek służbowy wygaśnie z dniem 31 sierpnia 2017 r. (art. 170 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 tej ustawy). Wygaśnięcie stosunku służbowego funkcjonariusza traktuje się jako zwolnienie ze służby.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z 14 grudnia 2017 r. sygn. akt II SAB/Ke 71/17, uwzględnił skargę W. L. z 5 września 2017 r. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. polegającą na nieprzedstawieniu mu propozycji określającej warunki pełnienia służby w Służbie Celno-Skarbowej, zobowiązując organ do przedłożenia skarżącemu propozycji dalszej służby (pracy). Sąd I instancji stwierdził m. in., że Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w K. do dnia 31 maja 2017r. był zobowiązany "wręczyć" skarżącemu propozycję służby na podstawie ustawy wprowadzającej KAS.