Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Lu 440/20

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia NSA Maria Wieczorek - Zalewska Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 17 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi W. B. na decyzję Wojewody z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę i zmianę użytkowania obiektu budowlanego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty [...] z dnia [...]., nr [...]; II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej W. B. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewoda, decyzją z dnia [...] r., nr [...] po rozpatrzeniu odwołania W. B., reprezentowanej przez [...] P. B., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. i art. 80 ust. i pkt 2, art. 81 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 1186 ze zm.) dalej jako "pr. bud.", utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z [...] r., znak: [...] o odmowie uchylenia decyzji własnej z [...] r., znak: [...] o pozwoleniu na wykonanie robót budowlanych związanych ze zmianą sposobu użytkowania wiaty gospodarczej na usługową, z montażem traka taśmowego na działkach nr ew. [...] i [...], ark nr [...], obręb [...] położonych w C. S., gm. S.,

W uzasadnieniu Wojewoda przedstawił następujący stan faktyczny i prawny:

W. B., właścicielka działek nr [...] i nr [...] w C. S., reprezentowana przez [...] P. B., w dniu 5 marca 2019 r. wniosła na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a. o wznowienie postępowania zakończonego ostateczną decyzją Starosty [...] z dnia [...] r. udzielającą L. K. pozwolenia na wykonanie robót budowlanych związanych ze zmianą sposobu użytkowania wiaty gospodarczej na usługową z montażem traka taśmowego na sąsiednich działkach nr ew[...] i [...]. Uzasadniając przymiot strony, pełnomocnik skarżącej podniósł, że przymiot strony w postępowaniu dotyczącym pozwolenia na budowę powinni mieć właściciele/użytkownicy wieczyści nieruchomości sąsiednich. Tartak jest obiektem zdecydowanie i rażąco oddziaływującym na grunty sąsiednie, w szczególności na nieruchomość wnioskodawczyni, z którą bezpośrednio graniczy; powoduje znaczny hałas oraz zapylenie. W decyzji, której dotyczy wniosek, organ w ogóle nie odniósł się do obszaru oddziaływana obiektu, nie wykazał na jakich dowodach oparł się w tym zakresie. Ze względu na charakter inwestycji powinien przy tym uwzględnić przepisy odrębne, wprowadzające związane ze spornym tartakiem ograniczenia w zagospodarowaniu terenu, w szczególności przepisy ustawy - Prawo ochrony środowiska, w tym przepis art. 112 tej ustawy, który wymaga utrzymania poziomu hałasu poniżej dopuszczalnego lub co najmniej na tym poziomie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00