Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 1 grudnia 2020 r., sygn. II SA/Bk 726/20

Zachowanie dyrektora szkoły polegające na świadomym doprowadzeniu do zaniechania terminowych wypłat wynagrodzeń pracowników szkoły należy traktować jako naruszenie praw pracowniczych, mieszczących się w pojęciu „przypadku szczególnie uzasadnionego” o jakim stanowi art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 910 ze zm.).

Teza urzędowa

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.), Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Roleder,, asesor sądowy WSA Barbara Romanczuk, , po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 1 grudnia 2020 r. sprawy ze skargi Burmistrza W. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody P. z dnia [...] sierpnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności zarządzenia w sprawie odwołania nauczyciela ze stanowiska kierowniczego uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody P.

Uzasadnienie

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] sierpnia 2020 r. Wojewoda P., działając na podstawie art. 91 ust 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r., poz. 713), stwierdził nieważność zarządzenia nr [...] Burmistrza W. z dnia [...] sierpnia 2020 r. w sprawie odwołania nauczyciela ze stanowiska kierowniczego.

Stan faktyczny sprawy przedstawiał się następująco:

Zarządzeniem nr [...] z dnia [...] sierpnia 2020 r. Burmistrz W. odwołał p. J. P. ze stanowiska dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w S. w trybie art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 910). Zarządzenie zostało uzasadnione w następujący sposób:

W dniu 18 czerwca 2020 r. Burmistrz W. otrzymał uchwałę Rady Pedagogicznej Publicznej Szkoły Podstawowej w S. z prośbą o odwołanie J. P. ze stanowiska dyrektora. Za odwołaniem Dyrektorki było 12 nauczycieli, 6 - ciu było przeciw, a 3 osoby wstrzymały się od głosu. Burmistrz W. przeprowadził postępowanie wyjaśniające w wyniku którego ustalił, że istnieją konflikty pomiędzy dyrektor J. P. a nauczycielami, a Dyrektorka jest osobą generującą te konflikty. Wielu nauczycieli jest ofiarami mobbingu stosowanego przez p. dyrektor, która m.in.: zwracała uwagę podniesionym głosem w obecności uczniów, prowadziła rozmowy "dyscyplinujące" z nauczycielami, które celowo odbywały się w małych pomieszczeniach aby spowodować zwiększenie uczucia strachu, dyskomfortu, odczucia lękowe i poniżenie. Groźby wyciągnięcia konsekwencji za brak podporządkowania się Dyrektorowi, ciągłe podważanie kompetencji, narzucanie własnej wizji realizacji zadań, sugerowanie braku zaangażowania i umiejętności doprowadziło wielu nauczycieli do stanów nerwicowych, a jedna z nauczycielek, z powodu jej nękania, zrezygnowała z pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00