Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 30 listopada 2020 r., sygn. II SA/Op 216/20

Ochrona przyrody; Samorząd terytorialny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Daria Sachanbińska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 listopada 2020 r. sprawy ze skargi Wojewody Opolskiego na uchwałę Rady Miasta Opola z dnia 27 lutego 2020 r., Nr [...] w przedmiocie uzgodnienia prac wykonywanych na potrzeby ochrony pomników przyrody 1) stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, 2) zasądza od Gminy Opole na rzecz Wojewody Opolskiego kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt ) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 27 lutego 2020 r. Rada Miasta Opola (zwana również Radą) podjęła uchwałę Nr XXIII/465/20 w sprawie uzgodnienia prac wykonywanych na potrzeby ochrony pomników przyrody na terenie miasta Opola. Uchwała została wydana na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 i art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 506, z późn. zm.), zwanej dalej w skrócie: u.s.g., oraz art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r. poz. 55), zwanej dalej ustawą. W § 1 ust. 1 uchwały Rada postanowiła, że uzgadnia się przeprowadzenie prac wykonywanych na potrzeby ochrony pomników przyrody rosnących na terenie miasta Opola (wymienionych w załączniku do uchwały), w następującym zakresie:

1) cięcia pielęgnacyjne, w szczególności sanitarne, prześwietlające, korygujące, odtwarzające koronę, formujące, odmładzające;

2) cięcia techniczne, w szczególności redukcje koron;

3) leczenie uszkodzeń;

4) zabezpieczanie pni i koron, w tym montaż wiązań, podpór, odciągów;

5) zabezpieczanie ubytków i ran;

6) zabiegi w strefie korzeniowej w szczególności napowietrzanie i nawożenie;

7) badania i przeglądy diagnostyczne.

Rada stwierdziła, że uzgodnione prace mają na celu utrzymywanie pomników przyrody w dobrej kondycji zdrowotnej, zachowanie trwałości ich wartości przyrodniczych dla następnych pokoleń oraz likwidację zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia w otoczeniu pomników przyrody (§ 1 ust. 2 uchwały). Rada określiła też, że prace wymienione w § 1 powinny być przeprowadzane przez osobę wykwalifikowaną pod kątem pielęgnacji drzew pomnikowych i wykonywania prac w obrębie terenów i obiektów wpisanych do rejestru zabytków, przy spełnieniu następujących warunków:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00