Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 listopada 2020 r., sygn. II SA/Kr 799/20

Zagospodarowanie przestrzenne; Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Człowiekowska Sędziowie: WSA Mirosław Bator WSA Małgorzata Łoboz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 listopada 2020r. sprawy ze skargi K. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 28 maja 2020r. znak [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Uzasadnienie.

Decyzją z dnia 13.04.2020 r, Wójt Gminy W., na podstawie art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1, ust. 4, art. 61 ust. 1-5, art. 63 ust. 2-4 w związku z art. 64 ustawy z dnia 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1945 z późn. zm.) na wniosek M. M. ustalił warunki zabudowy na budowę budynku mieszkalnego, jednorodzinnego, wolno stojącego i budynku garażowego w ramach zabudowy zagrodowej na działce nr [...] w miejscowości W..

W uzasadnieniu organ wskazał, że wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla projektowanego zamierzenia budowlanego wpłynął

w dniu 23.12.2019 r. Wniosek spełniał wymogi określone w art. 64 w związku z art. 52 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Ustalono, że dla terenu objętego wnioskiem inwestora Gmina W. nie posiada prawnie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z art. 61 ust. 1 i 4 ustawy - o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynika, że wydanie decyzji w przedmiotowej sprawie dla projektowanej inwestycji jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia określonych warunków, w tym wynikających z art. 61 ust. 1 pkt 2, 3, 4 i 5. Organ wyjaśnił przy tym, że zgodnie z art. 61 ust. 4, przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie. Ustalono, że wnioskodawca posiada gospodarstwo rolne o pow. 4,0898 ha fizycznych (2,3543 ha przeliczeniowych) - a projektowana inwestycja jest związana z tym gospodarstwem. Na podstawie ewidencji podatkowej gminy stwierdzono z kolei, że średnia wielkość gospodarstwa rolnego w Gminie W. wynosi 1,29 ha. W związku z tym wielkość gospodarstwa rolnego inwestora posiada większą powierzchnię niż średnia w Gminie W..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00