Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 4 listopada 2020 r., sygn. II SA/Go 272/20

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz (spr.) Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Protokolant Referent Katarzyna Zarychta po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2020 r. sprawy ze skargi M.K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie orzeczenia o braku konieczności nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] roku, nr [...], II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącej M.K. kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Decyzją z dnia [...] lutego 2020 r., nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) w sprawie dotyczącej budowy przez Ł.J. budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz niezbędnej infrastruktury technicznej na terenie działki o numerze ewidencyjnym gruntu [...], położonej w miejscowości [...] orzekł, że nie zachodzi konieczność nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności, wynikających z treści art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U z 2019 r. poz. 1186 ze zm.), w celu doprowadzenia wykonanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem.

1.1. Decyzja ta zapadła w następującym stanie sprawy: W dniu 19 września 2019 r. wpłynął do organu wniosek o wszczęcie postępowania naprawczego w sprawie tej budowy. Po przeprowadzeniu kontroli (oględzin) i analizie dokumentów organ ustalił stan wykonanych prac opisany w decyzji. Przyjmując tryb procedowania PINB wskazał, że sprawa nie ma charakteru samowoli budowlanej, ponieważ inwestor realizował inwestycję zgodnie z obwiązującymi przepisami, na podstawie ostatecznych decyzji o warunkach zabudowy i o pozwoleniu na budowę. Przyczyną wyeliminowania decyzji o pozwoleniu na budowę było to, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] czerwca 2018 r., nr [...] stwierdziło nieważność decyzji Wójta Gminy z dnia [...] maja 2017 r., nr [...] o warunkach zabudowy zmieniającej, na żądanie strony, pierwotną decyzję o warunkach zabudowy wydaną inwestorowi przez Wójta Gminy (decyzja z dnia [...] września 2016 r., nr [...]). W konsekwencji tego orzeczenia Wojewoda ostateczną decyzją z dnia [...] lipca 2019 r., nr [...] stwierdził nieważność decyzji Starosty z dnia [...] czerwca 2017 r., nr [...] zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej Ł.J. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, przydomowej oczyszczalni ścieków oraz niezbędnej infrastruktury technicznej na terenie działki o numerze ewidencyjnym gruntu [...] położonej w miejscowości [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00