Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 listopada 2020 r., sygn. II SA/Gd 215/20

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie WSA Mariola Jaroszewska (spr.) WSA Dariusz Kurkiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym w dniu 4 listopada 2020 r. sprawy ze skargi E. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 13 stycznia 2020 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

E. B. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 13 stycznia 2020 r., którą utrzymano w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia 15 kwietnia 2019 r. o ustaleniu warunków zabudowy.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wójt Gminy, ponownie rozpoznając sprawę, decyzją z dnia 15 kwietnia 2019 r. ustalił na rzecz skarżącej warunki zabudowy dla działki nr [..] położonej w obrębie S., gmina S., dla inwestycji polegającej na budowie budynku letniskowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. W ust. 3 pkt 1 decyzji wskazano, że nie określa się obowiązującej linii zabudowy, ustala się natomiast nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 6 m od granicy terenu drogowego drogi publicznej gminnej - ul. B. oraz w odległości 100 m od linii brzegowej naturalnych zbiorników wodnych. W ust. 4 pkt 3 lit. b wskazano, że przedmiotowa działka położona jest w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu - obowiązują przepisy uchwały Nr 259/XXIV/16 Sejmiku Województwa z dnia 25 lipca 2016 roku w sprawie obszarów chronionego krajobrazu. Na terenie objętym inwestycją dla nowej zabudowy wyznaczono nieprzekraczalną linię zabudowy w odległości 100 m od linii brzegowej wód - krawędź brzegu naturalnego zbiornika wodnego jest wyraźna, zatem linię brzegu oznaczono jako biegnącą tą krawędzią w rozumieniu art. 220 ustawy Prawo wodne.

W uzasadnieniu wskazano, że w sąsiedztwie obszaru przewidzianego pod inwestycję występuje woda stojąca będąca naturalnym rozlewiskiem rzeki oraz przebiega koryto rzeki - woda płynąca. W związku z tym, po przeprowadzonej analizie odległości 100 m od linii brzegowej naturalnych zbiorników wodnych stwierdzono, że teren przewidziany pod inwestycję jest w zasięgu pasa 100 m od linii brzegowej wód, a krawędź brzegu naturalnego zbiornika wodnego jest wyraźna (zaznaczona na załączniku graficznym do analizy oraz potwierdzona dokumentacją fotograficzną), zatem ustalono jak wyżej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00