Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 października 2020 r., sygn. VII SA/Wa 162/20

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk (spr.), Sędziowie sędzia WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska, sędzia WSA Bogusław Cieśla, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 października 2020 r. sprawy ze skargi "B." Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych oddala skargę

Uzasadnienie

Prezydent [...] decyzją z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...], działając na podstawie art. 30 ust. 5 w związku z art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, po rozpatrzeniu złożonego w dniu 11 lipca 2019 r. przez B. Sp. z o.o. Sp.k. zgłoszenia zamiaru "Montażu konstrukcji wsporczej łączonej poprzez spawanie elementów mocowań na konstrukcji stalowej spawanej z rur kwadratowych o przekroju 88x80x4 stal 5253, połączonej śrubami M20 klasy 8.8 za pomocą kotew przymocowanych do konstrukcji dachu. Na konstrukcji będą montowane wymienne winyle zadrukowane grafiką reklamową wraz z oświetleniem LED na działce ewidencyjnej nr [...] z obrębu [...] przy ul. T. [...], w Dzielnicy [...]" wniósł sprzeciw do zamiaru wykonania robót ujętych w zgłoszeniu.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podniósł, że zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy Prawo budowlane organ wnosi sprzeciw, jeżeli budowa lub wykonanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy.

Organ wskazał, że budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami w parterze usytuowany przy ul. T. [...], na dachu którego zaplanowano montaż konstrukcji wsporczej mocowanej do konstrukcji dachu dla eksponowania wymiennej reklamy (winyl) zadrukowanej grafiką reklamową, usytuowany jest na obszarze dla którego obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części II obszaru położonego wzdłuż linii średnicowej P., na odcinku od Dworca C. do Dworca G., uchwalonego Uchwałą Nr [...] Rady Miasta [...] z dnia [...] listopada 2010 r., opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Województwa [...] z [...] grudnia 2010 r. Nr [...], poz. [...]. Planowana reklama miałaby wymiary 20m szerokości i 6m wysokości. Organ wskazał, że tekst planu zawiera § 10, zgodnie z którym określa się następujące zasady rozmieszczenia reklam i znaków informacyjno-plastycznych: (...) ust. 4 Reklamy i znaki informacyjno-plastyczne umieszczane na budynkach winny być lokalizowane przede wszystkim w ich części cokołowej lub dachowej.(...) ust. 12. Na dachu budynku mogą być umieszczone znaki informacyjno-plastyczne i reklamy o wysokości i formie zharmonizowanej z architekturą budynku (maksymalna wysokość szyldu powinna stanowić 1/8 wysokości budynku, liczonej od poziomu chodnika do gzymsu, przy wysokości budynku mniejszej niż 15m, a 1/10 przy wysokości budynku większej niż 15m).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00