Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 8 października 2020 r., sygn. II SA/Sz 287/20

Transport

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj Protokolant starszy sekretarz sądowy Alicja Poznańska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 października 2020 r. sprawy ze skargi L. K. na decyzję Inspektor Transportu Drogowego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Z. Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] r., nr [...], II. zasądza od Inspektor Transportu Drogowego na rzecz skarżącego L. K. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

[...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego decyzją z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] nałożył na L. K., na podstawie art. 92a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r., poz. 58), karę pieniężną w wys. [...] zł za wykonywanie przewozu drogowego przez kierowcę, który: nie posiada orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywaniu pracy na stanowisku kierowcy, a także nie posiada orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

Z uzasadnienia tej decyzji wynika, że w dniu [...] marca 2019 r. o godz. [...] przy ul. [...] w S. funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w S. dokonali kontroli drogowej pojazdu marki Mazda o nr rej. [...], którego kierowcą był Ł. K.. Kierowca został poddany kontroli po wykonaniu przewozu okazjonalnego dwóch osób z ul. [...] w S. na ul. [...] w S.. Przewóz odbywał się samochodem osobowym zarejestrowanym na 5 osób, którego właścicielem był G. F. S., a kierowcą Ł. K., który do kontroli okazał prawo jazdy i dowód osobisty. Wykonywany zarobkowy przewóz osób został potwierdzony przez pasażerów tego pojazdu. Jak ustalono w trakcie kontroli przewóz zamówiono za pomocą aplikacji BOLT zainstalowanej w telefonie komórkowym jednego z pasażerów ok. godz. [...] dnia [...] marca 2019 r., po uprzednim zalogowaniu do systemu. Następnie pod wskazane miejsce podjechał samochód osobowy marki Mazda nr rej. [...] kierowany przez stronę. Po wejściu pasażerów do pojazdu rozpoczął on przewóz pod wskazany i przekazany przez pasażerów w aplikacji adres. Przy zamawianiu kursu aplikacja wskazała przewidywaną cenę kursu, markę i numer rejestracyjny pojazdu oraz imię i zdjęcie kierującego. Po dojechaniu pod wskazane miejsce aplikacja wyświetliła, iż kwota za wykonany kurs wyniosła [...] zł. Sama aplikacja wskazała koszt wykonanej usługi, pomniejszony o 50% rabat, który w ramach promocji został przyznany zamawiającemu. Po zakończonym przewozie pasażer, który zamówił kurs uzyskał na swoim telefonie potwierdzenie, że z jego konta osobistego pobrano kwotę [...]zł za przejazd, co potwierdził sam pasażer przedkładając "print screen" operacji przelewu z jego osobistego konta. Pasażer wskazał, iż nie zawierał umowy na przejazd w formie pisemnej z kierowcą ani innym przedsiębiorstwem w siedzibie przedsiębiorstwa, wszystko odbyło się za pomocą aplikacji Bolt. Kierowca był dla niego osobą obcą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00