Orzeczenie
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 6 marca 2008 r., sygn. II SA/Go 8/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Asesor WSA Joanna Brzezińska (spr.) Protokolant sekr. sąd. Monika Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 marca 2008 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie przewozu bez uiszczenia opłaty I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] II. uchyla decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, IV. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w [...] na rzecz [...] kwotę 737 zł (siedemset trzydzieści siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej w R., po rozpatrzeniu odwołania Z.K., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Z. z dnia [...] o nałożeniu kary w wysokości 3000 zł, z tytułu wykonywania przewozu na potrzeby własne bez uiszczenia opłaty za przejazd po drogach krajowych.
Z akt sprawy wynika, iż w dniu [...] na drodze krajowej nr [...] (dojazd do terminalu), funkcjonariusze celni dokonali kontroli związanej z przejazdem drogowym samochodu ciężarowego marki M. nr rej. [...], o dopuszczalnej masie całkowitej 11800 kg, kierowanego przez J.S.. Z protokołu z kontroli nr [...] wynika, iż pojazd stanowi własność Z.K. zam. ul. [...], a przejazd dokonywany był przez kierowcę bez ładunku na rzecz przedsiębiorstwa "H." z siedzibą w [...], NIP [...]. W trakcie kontroli kierowca ww. pojazdu nie okazał, na żądanie kontrolującego, karty opłaty za przejazd po drogach krajowych oraz zaświadczenia/wypisu na przewozy własne. Jednocześnie kontrolowany oświadczył, iż jako kierowcy nie wiadomo mu o potrzebie posiadania opłaty i wypisu, które prawdopodobnie są u właściciela samochodu. Innych zastrzeżeń co do treści protokołu nie zgłosił, podpisując się pod jego treścią. Ponadto w trakcie kontroli okazano dwie faktury VAT na zakup oleju napędowego w dniu 31 marca 2005 r., w których nabywcę określono odpowiednio jako: "H." [...] NIP [...], oraz faktura VAT nr [...] dla "PPHU Z. K. K. ul. [...], NIP [...], Nr rej. [...].
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right