Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 14 października 2020 r., sygn. II SA/Rz 711/20
Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Jerzy Solarski Sędziowie WSA Elżbieta Mazur-Selwa WSA Paweł Zaborniak /spr./ po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 października 2020 r. sprawy ze skargi J. S. i B. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] maja 2020 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy z dnia [...] kwietnia 2020 r. nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżących J. S. i B. S. solidarnie kwotę 500 zł /słownie: pięćset złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi J. S. i B. S. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej SKO) z dnia (...) maja 2020 r., znak (...), wydana w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie budynku warsztatu samochodowego wraz z przyłączami infrastruktury technicznej i budową zjazdu z drogi.
Z akt sprawy wynika, że Wójt Gminy, po rozpoznaniu wniosku P. G. decyzją z dnia (...) kwietnia 2020 r., numer (...) ustalił warunki zabudowy na zamierzenie inwestycyjne pn.: Budowa budynku warsztatu samochodowego z możliwością podpiwniczenia, parterowy z możliwością użytkowego poddasza wraz z przyłączem energetycznym, wodociągowym, gazowym i kanalizacyjnym wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz budowa zjazdu z drogi wewnętrznej oznaczonej jako działka nr (...) - przewidziana do realizacji na części działki nr (...) o pow. ok. 0,10 ha położonej w obrębie (...) K. gmina [....].
Organ na wstępie wskazał, że w toku postępowania B. i J. S. pismami z dnia (...) lutego 2020 r. oraz (...) kwietnia 2020 r. zgłosili sprzeciw odnośnie budowy warsztatu samochodowego. Wskazali, że droga osiedlowa jest wąska i stanowi jedyny dojazd do drogi krajowej. Funkcjonowanie drugiego warsztatu samochodowego spowoduje natężenie ruchu pojazdów i przyczyni się do zwiększonej strefy oddziaływania hałasu i emisji spalin, będzie oddziaływać na środowisko, zwiększy ryzyko i zagrożenie pożarowe, wpłynie negatywnie na sąsiednie nieruchomości. Mieszkanie w sąsiedztwie warsztatu nie tylko jest uciążliwie, ale i negatywnie wpłynie na ich zdrowie. Wójt stwierdził jednakże, że projekt decyzji sporządzony został przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia i uzgodniony został z właściwymi organami W postępowaniu dokonano analizy warunków zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy. Dokonano oceny stanu faktycznego i prawnego na którym przewiduje się realizację inwestycji. Zamierzone przedsięwzięcie zgodne jest z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisami szczególnymi. Inwestycja nie jest zaliczana do przedsięwzięć wymagających przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.