Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 października 2020 r., sygn. IV SA/Po 491/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Izabela Bąk - Marciniak Sędzia WSA Józef Maleszewski Asesor sądowy WSA Katarzyna Witkowicz - Grochowska (spr.) Protokolant sekr. sąd. Roman Sukhyi po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2020 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej ul. [...], [...], [...], [...], [...], ul. [...], [...], [...], [...], [...], ul. [...] [...], [...] w P. na decyzję Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2020 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego zamiennego i nałożenia obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję nr [...] Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta P. z dnia [...] grudnia 2019 r., znak [...]; 2. zasądza od Inspektor Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącej Wspólnoty Mieszkaniowej ul. [...], [...], [...], [...], [...], ul. [...], [...], [...], [...], [...], ul. [...], [...], [...], [...] w P. kwotę [...]zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta P. (dalej jako "PINB") decyzją nr [...] z dnia [...] grudnia 2019 roku ([...] na podstawie art. 51 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r., poz. 1186 ) zatwierdził projekt budowlany zamienny dla inwestycji polegającej na nadbudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku przedszkola i łaźni na budynek mieszkalny zlokalizowany na nieruchomości przy ul. [...] w P. (dz. nr [...], ark. [...], obręb W.), opracowany w czerwcu 2018 r., oraz nałożył na inwestora, tjSpółkę A L. K., obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie wyżej wskazanego budynku.

W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 36a ust. 1 Prawa budowlanego istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Organowi nadzoru budowlanego I instancji wiadomym było z urzędu, że inwestor takiej decyzji nie uzyskał. Wobec poczynionych ustaleń stwierdzono, że w przedmiotowej sprawie zaistniał stan faktyczny określony w art. 50 ust. 1 pkt. 4 Prawa budowlanego., a mianowicie wykonano roboty budowlane w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w decyzji Prezydenta Miasta P. nr [...] z dnia [...] czerwca 2000 roku pozwoleniu na budowę, jednakże nie zostały one wstrzymane w związku z ich zakończeniem. W takim przypadku organ nadzoru budowlanego nakłada na inwestora, na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego, obowiązek sporządzenia i przedstawienia w określonym terminie projektu budowlanego zamiennego uwzględniającego zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót budowlanych oraz - w razie potrzeby - wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia budowy do stanu zgodnego z prawem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00