Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 września 2020 r., sygn. III SA/Wa 1695/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz, Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Owsiak, sędzia WSA Radosław Teresiak (sprawozdawca), Protokolant referent Katarzyna Dorota Wielgosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 września 2020 r. sprawy ze skargi G.L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2014 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. przeprowadził kontrolę podatkową wobec G. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą E. (dalej: "Skarżący", "Strona"), w zakresie ustalenia prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa w podatku od towarów i usług za okres sierpień-październik 2014 r. oraz sprawdzenia wywiązywania się Strony z obowiązków wynikających z przepisów prawa dotyczących zasad ewidencji i identyfikacji podatników w zakresie aktualizacji danych w zgłoszeniu rejestracyjnym.

W toku prowadzonych czynności kontrolnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. ustalił, że Skarżący w kontrolowanym okresie dokonał nienależnego obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez: J. Sp. z o. o., H. Sp. z o. o., E. Sp. z o. o. w łącznej wartości netto 1.836.738,21 zł, podatek VAT 422.449,80 zł z uwagi na naruszenie art. 86 ust. 1 i art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) i b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: "ustawa o VAT"), gdyż faktury te nie dokumentują rzeczywistych nabyć towarów i usług oraz usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Ponadto wobec stwierdzenia, że zakupy towarów i usług nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych uznano, iż dokonane przez Stronę dostawy nie mogły mieć faktycznie miejsca, a wystawione faktury nie potwierdzają faktycznie świadczonych usług i faktycznie dokonanych dostaw zatem podlegają opodatkowaniu w trybie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00