Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 września 2020 r., sygn. II SA/Po 49/20

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Dnia 4 września 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak (spr.) Asesor WSA Jan Szuma Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 września 2020 roku sprawy ze skargi [...] sp. jawna z siedzibą w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 7 listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy oddala skargę

Uzasadnienie

Burmistrz Gminy [...] decyzją z [...] września 2019 r., nr 101.2019 (znak: [...]), wydaną po rozpoznaniu wniosku [...] Spółka jawna z siedzibą w [...], odmówił ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na terenie położonym w [...] przy ul. [...], oznaczonym w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr [...] (obręb Miasto [...]).

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że w celu ustalenia wymagań dla wnioskowanej zabudowy i zagospodarowania terenu dokonano analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu.

W wyniku przeprowadzonej analizy ustalono, że w obszarze analizowanym nie występują budynki mieszkalne jednorodzinne zrealizowane w zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej. Istniejący budynek mieszkalny wybudowany został w oparciu o warunki zabudowy wydane przez Wójta Gminy [...] decyzją znak [...] z dnia [...] sierpnia 2010 r., dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego i budynku gospodarczego w zabudowie zagrodowej w gospodarstwie rolnym w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego przekraczającego średnią gospodarstwa rolnego w gminie. Zdaniem organu wprowadzanie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na działce nr [...], w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy zagrodowej, stoi w kolizji z istniejącą enklawą urbanistyczną, którą stanowi zabudowa zagrodowa. Zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, o którą wnioskuje inwestor nie ma powiązań funkcjonalnych z terenami upraw polowych i z terenami zabudowy zagrodowej w gospodarstwach rolnych. W związku z powyższym wnioskowana inwestycja nie spełnia kryterium, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: "u.p.z.p.") w zakresie wymogu kontynuacji funkcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00