Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 3 września 2020 r., sygn. I SA/Ol 255/20
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło Sędziowie sędzia WSA Przemysław Krzykowski (sprawozdawca) asesor WSA Katarzyna Górska Protokolant stażystka Weronika Ćwiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 września 2020r. sprawy ze skargi Spółki A na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Spółka A (dalej: "wnioskodawczyni", "strona", "skarżąca", "spółka" lub "Miejski Zakład Komunikacji") złożyła wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług (dalej: "podatek VAT") w zakresie braku opodatkowania przez spółkę podatkiem VAT rekompensaty otrzymanej od Gminy Miasta oraz sposobu jej dokumentowania.
We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka A została utworzona w wyniku uchwały nr "[...]" Rady Miasta w E z "[...]" oraz uchwały zmieniającej nr "[...]" z "[...]". Podstawowym celem działania spółki jest wykonywanie zadań o charakterze użyteczności publicznej służącym zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców gminy dotyczących lokalnej komunikacji zbiorowej w zakresie przewozu osób środkami komunikacji miejskiej w rozumieniu ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2016r. z późn. zm.) Od dnia powstania spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, ponieważ wykonuje czynności opodatkowane m.in. sprzedaż biletów jednorazowych i okresowych oraz sprzedaż powierzchni reklamowych. W związku z wykonywaniem zadania własnego o charakterze użyteczności publicznej w zakresie transportu zbiorowego, spółka otrzymywała od Miasta rekompensatę na pokrycie kosztów działalności pomniejszoną o dochody wygenerowane podczas powierzonego zadania własnego. Dotychczas na otrzymaną rekompensatę spółka wystawiała fakturę VAT i odprowadzała podatek należny w wysokości 8%.