Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 września 2020 r., sygn. II SA/Lu 141/20

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk, Protokolant Referent Radosław Dudek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 września 2020 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] r. nr [...]; II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego J. S. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta B. P. decyzją z [...] października 2019 r. orzekł o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na rozbudowę i przebudowę budynku usługowo-handlowego branży hydraulicznej wraz z wewnętrznymi instalacjami wod.-kan., c.o. i elektryczną oraz wykonanie utwardzenie terenu i stanowiska na odpady stałe na działce nr [...] przy ul. [...] w B. P..

Jak wynika z akt sprawy, postępowanie było prowadzone na wniosek [...] S.C. J. R., R. R.. Po wstępnej analizie przedłożonych przez inwestora dokumentów organ stwierdził braki w dokumentacji i wezwał go do korekty przedłożonego projektu budowlanego.

Dnia [...] września 2019 r. pełnomocnik inwestora przedłożył w Urzędzie Miasta B. P. uzupełniony projekt budowlany, po czym organ pierwszej instancji uznał, iż wymagane prawem warunki zostały spełnione i orzekł jak we wstępie.

Odwołanie od wydanej w sprawie decyzji wniósł J. S., właściciel działki sąsiedniej. Podniósł w szczególności to, że projekt budowlany nie przewiduje strefy do przechowywania pelletu, który jest materiałem łatwopalnym, nie uwzględnia rozbiórki dachu w celu postawienia ściany przeciwpożarowej oraz nie przewiduje postawienia ściany przeciwpożarowej między stropem, a dachem budynku. Ponadto - jego zdaniem - dokumentacja projektowa powinna zostać uzgodniona z Komendantem Państwowej Straży Pożarne. Dodał również, że projekt nie przewiduje przełożenia znajdujących się w gruncie kabli energetycznych, co jest konieczne oraz to, że przedmiotowy budynek nie posiada kanału dymowego, a piec c.o. podłączony jest obecnie do kanału wentylacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00