Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 września 2020 r., sygn. I SA/Gd 551/20

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.),, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Asystent Sędziego Renata Rombel, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 września 2020 r. sprawy ze skargi "A" w S. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 10 października 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

"A" w S. (dalej" "wnioskodawczyni" lub "skarżąca") złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest samorządową instytucją kultury, zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, świadczącym usługi kulturalne korzystające ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm. - dalej jako "ustawa o VAT") lub opodatkowane 8% stawką, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, a także dokonującym czynności opodatkowanych podstawową 23% stawką podatku. Źródłami finansowania działalności bieżącej oraz inwestycyjnej są dotacje otrzymywane z budżetu Miasta, z budżetu Skarbu Państwa oraz środki własne uzyskane z prowadzonej działalności artystycznej (wpływy z biletów, karnetów), ze sprzedaży płyt, z najmu i dzierżawy składników majątkowych oraz środki finansowe uzyskane od sponsorów. Dotychczas wnioskodawczyni dokonywała częściowego odliczenia podatku naliczonego w oparciu o art. 90 ustawy o VAT. Jednakże w 2015 r. w ramach programu "Kultura Dostępna" wnioskodawczyni otrzymała środki finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury na realizację ośmiu koncertów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. W związku z powyższym zobligowana została do zorganizowania cyklu nieodpłatnych koncertów, które zdaniem wnioskodawcy powinny zostać zakwalifikowane jako związane z działalnością gospodarczą, gdyż poszerzają grono miłośników muzyki, zwiększają przychody z tytułu sprzedaży biletów oraz płyt oraz służą działaniom promocyjno-marketingowym wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00