Wyrok WSA w Lublinie z dnia 21 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Lu 34/20
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski Sędziowie Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska (sprawozdawca) Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec Protokolant po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 21 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi K. Z. i L. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania rodzinie zastępczej pomocy pieniężnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją [...] r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania K. i L. małż. [...] (dalej również jako "skarżący") utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Starosty [...] przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ś. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania rodzinie zastępczej zawodowej środków finansowych na utrzymanie domu jednorodzinnego.
Rozstrzygnięcie organu zostało wydane w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny.
Na podstawie umowy o utworzeniu rodziny zastępczej zawodowej z dnia [...] r. K. Z. i L. Z. zostali rodziną zastępczą zawodową od dnia [...] r. Obecnie w rodzinie zastępczej zawodowej skarżących przebywa czwórka dzieci. W dniu [...] r. do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ś. wpłynął wniosek skarżących dotyczący przyznania środków na utrzymanie domu mieszkalnego za okres 1 kwiecień - 30 czerwiec 2019 r. W toku postępowania organ wystąpił z pismem z dnia [...] r. do Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Ś. o potwierdzenie w opinii, potrzeby przyznania środków finansowych dla rodziny zastępczej zawodowej w osobach K. Z. i L. Z.. Opinia miała na celu dokonanie analizy kondycji finansowej rodziny zastępczej. W dniu [...] r. do PCPR w Ś. wpłynęła odpowiedź na w/w pismo od Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Ś., w której negatywnie zaopiniowano prośbę rodziny zastępczej o dofinansowanie kosztów utrzymania lokalu mieszkalnego ze względu na brak informacji o dochodach skarżących. W w/w opinii podkreślono, że wobec braku możliwości ustalenia wszystkich dochodów posiadanych przez rodzinę zastępczą zawodową organizator nie może rzetelnie przedstawić sytuacji dochodowej rodziny, dlatego też wydaje negatywną opinię. Podkreślono natomiast duże zaangażowanie wnioskodawców w wychowanie i rozwój czwórki dzieci przebywających pod ich opieką oraz ścisłą współpracę z koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej i dużą aktywność w podnoszeniu kwalifikacji poprzez czynny udział w szkoleniach.