Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 sierpnia 2020 r., sygn. I SA/Lu 62/20

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) NSA Danuta Małysz Protokolant starszy asystent sędziego Anna Gilowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi P. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (organ) utrzymał w mocy decyzję organu z [...] sierpnia 2019 r. odmawiającą P. P. (podatnik) stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z [...] listopada 2015 r. mającej za przedmiot określenie podatnikowi zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2009 r. z tytułu odpłatnego zbycia własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Jak wynika z przedstawionych sądowi akt podatkowych oraz z uzasadnienia zaskarżonej decyzji organu, w stosunku do podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w [...] [...] lipca 2015 r. wydał decyzję, w której określił zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2009 r. z tytułu odpłatnego zbycia własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w wysokości [...] zł. Po rozpatrzeniu odwołania podatnika Dyrektor Izby Skarbowej w [...] mocą decyzji z [...] listopada 2015 r. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] z [...] lipca 2015 r.

W zwykłym postępowaniu podatkowym u podstaw decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego ustalono, że podatnik z żoną 21 maja 2007 r. nabyli własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego pod tytułem darowizny, które następnie małżonkowie sprzedali 29 lipca 2009 r. za cenę [...] zł. Zatem odpłatne zbycie prawa do lokalu mieszkalnego miało miejsce przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Jednocześnie w zwykłym postępowaniu podatkowym przyjęto, że małżonkowie nie mają prawa do skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej, bowiem oświadczenie o zameldowaniu w zbytym lokalu mieszkalnym pochodzi z 29 grudnia 2014 r., a więc jest spóźnione. Należało je bowiem złożyć wraz z zeznaniem podatkowym za rok podatkowy, czyli do 30 kwietnia 2010 r. W tych okolicznościach małżonkom odmówiono prawa do skorzystania ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w odniesieniu do 2009 r. Dz.U.2000.14.176 ze zm. - u.p.d.o.f.). W konsekwencji dochód z tytułu sprzedaży 29 lipca 2009 r. własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego został opodatkowany omawianym podatkiem stosownie do art. 9 ust. 1 oraz art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b u.p.d.o.f. w wysokości przypadającej na poszczególnego małżonka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00