Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 12 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Bd 249/20

Samorząd terytorialny

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Leszek Tyliński Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Piechowiak sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi M. Z. na uchwałę Zarządu Powiatu w [...] z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie rozwiązania stosunku pracy 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, 2. zwraca skarżącej od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy) kwotę [...] ([...]) złotych tytułem nienależnie uiszczonego wpisu sądowego.

Uzasadnienie

Zarząd Powiatu uchwałą nr [...] z dnia [...] grudnia 2019 r. w sprawie rozwiązania stosunku pracy z Dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ż., działając na podstawie art. 32 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 814 ze zm., dalej powoływana jako u.s.p.) w związku z art. 52 § 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, rozwiązał umowę o pracę z M. Z. zatrudnioną na stanowisku Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ż..

W § 2 uchwały wskazano, że powodem rozwiązania stosunku pracy było ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, a tym samym utrata zaufania, natomiast w uzasadnieniu uchwały dodatkowo wskazano, że powodem rozwiązania stosunku pracy było niewypełnianie obowiązków wynikających z art. 182 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

P. z [...] stycznia 2020 r. M. Z. wniosła skargę na powyższą uchwałę, wnosząc o stwierdzenie jej nieważności.

W uzasadnieniu skarżąca wskazała, że dla oceny legalności zaskarżonej uchwały konieczne jest przedstawienie szczególnych okoliczności proceduralnych, w jakich została ona podjęta i tak: w dniu [...] grudnia 2019 r. w godzinach porannych telefonicznie zobowiązano skarżącą w imieniu S. Ż. do stawiennictwa w siedzibie Starostwa. Około godz. 10.15 S. Ż. zaprosił skarżącą do swojego gabinetu, gdzie odbywało się posiedzenie Zarządu Powiatu. W tymże miejscu i czasie wręczono skarżącej dokument - zaskarżona uchwałę nr [...] Zarządu Powiatu. Z treścią uchwały skarżąca nie mogła się dokładnie zapoznać, albowiem nie posiadała wówczas okularów, niemniej wicestarosta A. [...] poinformował skarżącą, iż doręczenie jest dowodem na zapoznanie się skarżącej z treścią dokumentu. Skarżąca opuściła wówczas posiedzenie Zarządu Powiatu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00