Orzeczenie
Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 27 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Bk 539/19
Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marek Leszczyński, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, asesor sądowy WSA Elżbieta Lemańska (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Katarzyna Derewońko, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi L. K. i B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] maja 2019 r. znak [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. utrzymało w mocy decyzję Burmistrza W. z [...] kwietnia 2019 r. znak [...], którą ustalono warunki zabudowy dla inwestycji w postaci budowy dwóch budynków handlowo-usługowych z niezbędną infrastrukturą techniczną, w zabudowie usługowej, na działkach nr [...] w obrębie geodezyjnym W., gm. W.
Decyzje wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy zwróciły się inwestorki B. R. i U. B. Po wszczęciu postępowania organ pierwszej instancji [...] listopada 2018 r. sporządził analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu zawierającą część tekstową oraz dwa załączniki: nr 1 - część graficzna, nr 2 - zestawienie parametrów budynków. Następnie, uwzględniając ustalenia analizy, zawiadomił inwestorki w trybie art. 9 K.p.a. o braku możliwości uwzględnienia wniosku w zakresie trzech parametrów: wskaźnika wielkości powierzchni zabudowy (wnioskowano o 37 %, zaś średni wskaźnik na obszarze analizowanym organ wyliczył na 23 %), wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej (wnioskowano od 8,0m do 12,0 m, zaś organ ustalił jako możliwy od 2,5m do 11,0 m) oraz kąta nachylenia połaci dachowych (organ ustalił w obszarze analizowanym maksymalną wartość do 45º, zawnioskowano do 70º z uwagi na założenie wykonania dachu mansardowego). W piśmie procesowym z 15 listopada 2018 r. inwestorki wyraziły zgodę na warunki zaproponowane przez organ, z tym że wniosły o ustalenie wskaźnika wielkości powierzchni zabudowy na 30 %. W tych okolicznościach 19 listopada 2018 r. organ sporządził aneks do analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, w którym przeprowadził ponowną ocenę obszaru analizowanego pod kątem dopuszczalnego wskaźnika powierzchni zabudowy i ustalił, że wskaźnik ten może być ustalony jako do 30 %. Następnie sporządzono projekt decyzji o warunkach zabudowy i po zawiadomieniu stron w trybie art. 10 § 1 K.p.a. Burmistrz wydał [...] grudnia 2018 r. decyzję o warunkach zabudowy uwzględniając sprecyzowany wniosek inwestorek i wyniki analizy oraz aneksu do analizy z [...] listopada 2018 r. Decyzja powyższa została uchylona przez SKO w B. decyzją z [...] stycznia 2019 r. i sprawę przekazano organowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania. Kolegium stwierdziło następujące uchybienia: brak prawidłowo przeprowadzonej analizy urbanistyczno-architektonicznej; brak zestawienia parametrów służących konkretnym ustaleniom decyzji (zdaniem Kolegium, ze sporządzonej analizy nie wynika, że ma miejsce "kontynuacja cech odpowiadających charakterystyce urbanistycznej obiektów istniejących dla obiektu planowanego", tj. nie wynika linia zabudowy, wysokość kalenicy i wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, geometria dachów czy wielkość powierzchni zabudowy); nie ustalono rodzaju działalności handlowo-usługowej zaplanowanej w obiekcie, zaś organ nie ocenił wpływu inwestycji na otoczenie w sensie urbanistycznym; nie wykazano także możliwości przyłączenia obiektu na działce nr [...] do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz elektrycznej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right