Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 lipca 2020 r., sygn. I SA/Wa 2608/19

Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Magdalena Durzyńska Sędziowie WSA Mariola Kowalska (spr.) WSA Przemysław Żmich Protokolant referent Aneta Suchecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lipca 2020 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zwrotu nieruchomości oddala skargę

Uzasadnienie

I SA/Wa 2608/19

Uzasadnienie

Starosta [...] decyzją z [...] lipca 2019r. nr [...] umorzył postępowanie w sprawie zwrotu nieruchomości położonej w [...] przy ul. [...].

Po rozpatrzeniu odwołania A. K. (dalej skarżący) Wojewoda [...] decyzją z [...] października 2019 r. nr [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Organ odwoławczy w uzasadnieniu decyzji wskazał, że postępowanie zostało wszczęte z wniosku A. K. z [...] stycznia 2019 r. o zwrot nieruchomości położonej w [...] przy ul. [...], oznaczonej jako działki ewidencyjne nr [...] i nr [...] obr. [...], stanowiącej własność Gminy [...], dla której w Sądzie Rejonowym w [...] prowadzona jest księga wieczysta [...]. Nieruchomość została nabyta przez Gminę [...] na podstawie aktu notarialnego Rep A nr [...] z dnia [...] lutego 1986 r.

W dalszej części uzasadnienia organ przypomniał, że zasady zwrotu wywłaszczonej nieruchomości zostały uregulowane w rozdziale 6 Działu III ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Art. 216 ustawy przyjmuje zasadę, iż do nieruchomości przejętych lub nabytych na rzecz Skarbu Państwa w trybie wymienionych w tym artykule przepisów stosuje się obecnie obowiązującą ustawę o gospodarce nieruchomościami. Przepis ten ma na celu ujednolicenie zasad i trybu zwrotu nieruchomości w enumeratywnie wymienionych przypadkach. Organ podkreślił, że przepis ten konstytuuje wszystkie możliwe formy odjęcia prawa własności nieruchomości, na podstawie których przysługuje roszczenie o zwrot. Powyższe przepisy mają zastosowanie jedynie wówczas, kiedy nabycie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa miało formę administracyjną. Natomiast w niniejszej sprawie nabycie nieruchomości na rzecz Gminy nastąpiło na mocy dobrowolnej umowy sprzedaży nieruchomości, której zakres przedmiotowy regulują przepisy prawa cywilnego. Nie nastąpiło wywłaszczenie - nabycie nieruchomości w trybie administracyjnym, które jest podstawą w zakresie formułowania ewentualnego roszczenia zwrotowego do właściwego organu na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00